Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öğrenciler okul için kilometrelerce yürüyor

  Fatih DALDAL/BAYRAMİÇ (Çanakkale), (DHA) / A.A
  16 Aralık 2009 - 12:27Son Güncelleme : 16 Aralık 2009 - 13:15

  Manşet kapağındaki iki fotoğraf da bugün çekildi. Biri Çanakkale'den Türkiye'nin en batısından, diğeri ise Ağrı'dan Türkiye'nin en doğusundan… Aradaki binlerce kilometreye rağmen fotoğraflardaki çocukların derdi ise aynı. Okula gitmek için her gün kilometrelerce yürümek.

  ÇANAKKALE'DEN FOTOĞRAFLAR

  AĞRI'DAN FOTOĞRAFLAR

  Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi Kuşçayır Köyü'nde oturan Özer ailesinin iki çocuğu Serdar ve Sema, okula gidebilmek için her gün 8 kilometre yürüyor. Ağrı'da, ise maddi durumu iyi olmayan ailelerin yaşadığı Fatih Mahallesi'ndeki öğrenciler, okula gidebilmek için her gün 5 kilometre yürümek zorunda kalıyor.

  Kuşçayır Köyü’ne 8 kilometre uzaklıktaki Kavaklı mezrasında oturan Ramazan ve Semra Özer çiftinin Bayramiç Gazi İlköğretim Okulu'na giden 7 yaşındaki oğlu Serdar ve 10 yaşındaki kızları Sema, okuma azimleriyle örnek oluyor. Kazdağları’nın eteklerindeki mezradan başlayan çileli yolculuklarına patika yollarda devam eden Serdar ve Sema, taşımalı eğitim sistemine dahil olabilmek için 4 kilometre yürüyor. Serdar ve Sema Özer, asfalt yola ulaşarak öğrencileri taşıyan minibüsün gelmesini bekliyor. Minibüse binen öğrenciler, 16 kilometre de minibüsle yolculuk yaptıktan sonra okullarına ulaşabiliyor.

  İki kardeşin zorlu eğitim yolculuğu her sabah saat 06.30’da başlıyor. Okula gitmek için başka bir alternatiflerinin bulunmadığını anlatan ilköğretim 1'inci sınıf öğrencisi Serdar ve ilköğretim 3'üncü sınıf öğrencisi Sema Özer, “Her gün 4 kilometre giderken, 4 kilometre de gelirken yürümek çok zor oluyor. Yürümenin de ötesinde ormanın içinde zaman zaman tehlikelerle karşılaşıyoruz. Yaban hayvanlarının karşımıza çıktığı günler oluyor” dedi. Kardeşlerden Serdar polis, Sema ise doktor olmak istiyor.

  Anneleri Semra Özer, çocuklarının her gün 8 kilometre yürümek zorunda kalmasına çok üzüldüğünü ifade ederken yapacak bir şeyleri olmadığını söyleyip çaresizliğini dile getirdi.

  AĞRI'DA ÇİLE DOLU OKUL YOLU

  Hamur ilçesinden göç eden ailelerin oturduğu mahallede yaşayan 20'si kız 43 öğrenci, her sabah belirlenen noktada toplanarak, 5 kilometre uzaklıktaki en yakın okula, 2 veli gözetiminde gidebiliyor.

  Velilerden Ahmet Babayiğit, mahallede yaşayan ailelerin maddi durumunun iyi olmadığını, bu nedenle öğrencilere servis kiralayamadıklarını anlattı.

  Öğrencilere servis tahsis edilmesi için Milli Eğitim Müdürlüğüne müracaat ettiklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirten Babayiğit, çözüm bulunmaması durumunda 20 kız öğrencinin okuldan alınacağını ifade etti.

  MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖRÜŞÜ

  İl Mili Eğitim Müdür Vekili Ali Beyazoğlu, öğrencilere taşımalı eğitim kapsamında servis tahsis edilemeyeceğini bildirdi.

  Beyazoğlu, “Taşımalı İlköğretim Yönetmeliği, sadece köyler için geçerlidir. Bu mahallemiz, belediye sınırları içinde olduğu için yönetmeliğin dışında kalmaktadır. Müdürlüğümüzün o bölgede 2010'da okul yapılması için çalışmaları devam etmektedir” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı