Eğitim Haberleri

  Öğrenciler Gezi Parkı için sabahladı

  DHA
  06.06.2013 - 11:20 | Son Güncelleme:

  Gaziantep'te, üniversite öğrencileri Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemcilere destek vermek amacıyla bir araya geldi. Meydana gelen olayları protesto eden öğrenciler, yaktıkları ateşin önünde şarkı söyleyerek sabahladı.

  Gaziantep’te, sosyal medya üzerinden yapılan organizasyonla yaklaşık bin öğrenci, dün gece Gaziantep Üniversitesi önünde toplandı. Öğrenciler, Taksim olaylarını protesto etti. Gecenin ilerleyen saatlerine doğru öğrencilerin büyük bölümü dağılırken, az sayıdaki bir grup ise üniversite girişindeki açık alanda ateş yakarak eylemi sürdürdü. Yakılan ateşin etrafında şarkılar söyleyen üniversiteliler, sabah saatlerine kadar sürdürdükleri eylemin ardından ev ve yurtlarına döndü.

  Boğaziçi Caz Korosu’ndan, Gezi Parkı’na destek

  Boğaziçi Üniversitesi Caz Korosu daha önce de seslendirdiği ’Entarisi Ala Benziyor’ türküsünü Gezi Parkı eylemlerine uyarladı. Eylemlere destek vermek için türkünün uyarlamasını gece saatlerinde Gezi Parkı’nda seslendiren koro, eylemcilerden alkış aldı. Renkli görüntülere neden olan gösteri büyük ilgi gördü.

  Yeniden uyarlanan türkünün sözleri şöyle:

  Çapulcu musun vay vay
  Eylemci misin vay vay
  Gaz maskesi ala benziyor
  Biber gazı bala benziyor
  Benim Tomam bana sıkıyor
  Bulunur bi çare halk ayaktadır
  Taksim yolunda barikattadır
  Çapulcu musun vay vay
  Eyleci misin vay vay
  Gaz maskesi biçim biçim
  Yürüyorum Taksim için
  Üşenme gel hakkın için
  Bulunur bir çare halk ayaktadır
  Taksim yolunda barikattadır
  Çapulcu musun vay vay
  Eylemci misin vay
  Gaz maskesi çeşit çeşit
  Gezi Parkı senle yaşıt
  Vur tencere çatal kaşık
  Bulunur bir çare halk ayaktadır
  Taksim yolunda barikattadır
  Çapulcu musun vay vay
  Eylemci misin vay

  Erasmus öğrencilerine Gezi Parkı gözaltısı

  Gezi Parkı eylemlerinde Erasmus programıyla Türkiye’ye gelen 4 yabancı öğrenci de gözaltına alındı. Polis 9 günlük süreçte yaklaşık 200 bin sahte Twitter hesabının açıldığını belirledi.
  Taksim Gezi Parkı’nda başlayan olaylar kapsamında, İstanbul’da gözaltına alınan şüpheliler arasında Erasmus değişim programıyla Türkiye’ye gelen 4 öğrencinin de bulunduğu öğrenildi. Öğrencilerin Hindistan, Yunan ve Fransız uyruklu olduğu bildirildi.
  Öte yandan 9 gündür devam eden olaylar sırasında polis 200 bine yakın sahte Twitter hesabı açıldığını belirledi. Açılan hesaplar incelemeye alındı.

  Eylem alnında ders çalışıyorlar

  Antalya’da lise ve üniversite öğrencileri eylem alanında sınavlara çalışıp aktivitelere katılıyor. Gezi Parkı eylemine destek veren bir grup üniversite öğrencisine liseliler de destek verdi. Antalya’da Cumhuriyet Meydanı’nda başlatılan çadır kurma eylemine kısa sürede çok sayıda lise öğrencisi de katıldı. Kütüphanenin de yer aldığı ve çok sayıda kişinin gelip kitap bırakarak destek olduğu ‘Alkolsüz, küfürsüz ve Savaşsız Bölge’ olarak ilan edilen alanda öğrenciler müzik ve tiyatro gösterileri yapıyor. Ayrıca üniversite öğrencileri final sınavlarına, liseliler de LYS için alanda ders çalışıyor. Final sınavlarına hazırlanan üniversiteliler ile LYS’ye hazırlanan liseliler, hazırladıkları  çadırların üzerine ‘Finallere çalışıyoruz gaz sıkma’ ve ‘Gaz sıkmayın ders çalışıyoruz’ yazıları astı.

  “Öğrenciler okulda tutulmaya çalışılıyor”

  Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerince tüm okul müdürlerine, öğrencilerin eylemlere katılmamaları yönünde uyarıcı çalışmalar yapılması talimatı verildi. Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Mehmet Balık, bazı liselerde ders saatlerinin erken bitmesine rağmen öğrencilerin saat 16.00- 17.00’ye kadar okulda tutulmaya çalışıldığını iddia etti. Balık, Cumhuriyet Meydanı’nda siyah tişörtle görülen öğrencilere de hangi okuldan olduklarına yönelik sorular sorulduğunu ileri sürdü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı