İZMİR HABERLERİ

Öğrenciler geri dönüşümde hünerlerini sergiledi

DHA
27.04.2017 - 09:01Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Ödemiş ilçesindeki Atatürk İlkokulu öğrencileri, atık malzemelerden hazırladıkları eserleri sergileyerek geri dönüşüme katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadı.

Ödemiş'te 50 öğretmen ve bin 20 öğrencisiyle eğitim veren Atatürk İlkokulu, çocuklara çevre sevgisini aşılamak için farklı etkinlikler düzenliyor. Okulun 4-C sınıfı öğretmeni Oya Yılmazoğlu öncülüğünde atık malzemeleri biraraya getiren öğrenciler, inşaat malzemelerinden köprü, çoraplardan oyuncak bebek, çöp poşetlerinden kıyafetler hazırlayarak sergiledi. Serginin açılışına Kaymakam Celil Ateşoğlu ve daire müdürleri ile birlikte öğretmen, öğrenci ve velileri katıldı. Öğrencilerinin inşaat malzemeleri, metal, alimünyum, plastik, ahşap, tekstil, sıvı ve motor yağları, akümülatörler, cam, kağıt, pil, organik atık ve kimyasal atıklardan oluşan malzemelerle birbirinden güzel eserler hazırladığını anlatan 29 yıllık eğitimci Oya Yılmazoğlu, "Çocukların yaparak, yaşayarak öğrenmesine büyük önem veriyorum. Öğrenciler kendi el emeği ile meydana getirdikleri eseri hiçbir zaman unutmuyor. Atık maddelerin çevreye verdiği zararı ve ekonomik kaybı önlemek için neler yapabileceğimizi düşündük. Öğrencilerimiz atık inşaat malzemelerinden 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü'nün maketini hazırladı. Çorap ve kumaş malzemeleri kullanarak oyuncak bebek, çanta, el kuklası ve salıncaklar hazırladılar. Meyve sebze kabukları ve balkonda yetiştirilen çiçekler ile kurumuş yaprak ve dalları fen bilgisi dersinde toprak ile karıştırarak organik gübre ürettiler. Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksekokulu işbirliği ile doğaya bırakılmak üzere, tohum yumruları oluşturuyoruz. Fen Bilgisi dersinde solunum sistemini anlatmak için su bidonu, pipet ve balondan oluşan atık malzemeleri kullanarak akciğer modeli yaptık. Çöp poşetlerinden kıyafet, masa lambası, sepet, maket ev, robot gibi eserler ortaya koydular" dedi.

Öğrencilerin okulda tohum yetiştirdiğini anlatan Oya Yılmazoğlu, tohumların çimlenmelerini ve büyümelerini gözlemlemelerine fırsat verdiklerini söyledi. Ödemiş Kent Konseyi ve Birgi ÇEKÜL Vakfı'nın gönüllü üyeleri olduklarını söyleyen Yılmazoğlu, "Öğrencilerimiz bulundukları mahalle ve sokaklardaki çevre ile ilgili olan olumsuzlukları kamerayla çekerek sınıfta arkadaşlarına sunup sorunların çözümü için görüşlerini ortaya koyuyor. Sorunu Ödemiş Belediyesi Kent Konseyi'ne aktarıyorlar. Böylece çevre bilinci artıyor" diye konuştu.

Yüksel BALCI / ÖDEMİŞ (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Öğrenciler geri dönüşümde hünerlerini sergiledi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Nisan 2017 tarihinde saat 09 01’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğrenciler geri dönüşümde hünerlerini sergiledi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı