AĞRI HABERLERİ

Öğrenciler gelenek ve görenekleri tanıttı

AA / Orhan Güngör
13.01.2015 - 15:45Son Güncelleme :

- Ağrı 100. Yıl Yatılı Bölge Okulu öğrencileri, yörenin eski gelenek ve göreneklerini yansıtan kıyafetler, el sanatları ve malzemelerini sınıflarında sergiledi

AA / Orhan Güngör

AĞRI (AA) - Ağrı 100. Yıl Yatılı Bölge Okulu öğrencileri, yörenin eski gelenek ve göreneklerini yansıtan kıyafetler, el sanatları ve malzemeleri, sınıflarında toplayarak sergiledi.

"Milli Değerler ve Kültür Teması" konusu kapsamında bir sınıfta düzenlenen sergide, yöreye ait eşyalar sergilendi. Öğrenciler yörenin örf ve adetlerine göre sahnede gelinin eline kına yakıp etrafında halay çekti.

100. Yıl Yatılı Bölge Okulu Türkçe öğretmeni İbrahim Altun, yaptığı açıklamada, Türkçe dersinde milli kültür teması kapsamında öğrencilere ancak yaşayarak bir şeyler öğretebileceklerini belirtti.

Dününü bilmeyenin geleceğini de bilemeyeceğini belirten Altun, "Dedik ki öğrencilerimiz dününü yaşayarak bilsinler ki geleceğini de ona göre ölçsün istedik. Yöremizin bütün değerlerini burada yansıtmaya çalıştık" dedi.

Ağrı'nın kadim bir şehir olduğunu vurgulayan Altun, şöyle devam etti:

"Anadolu medeniyeti kadim bir medeniyettir. Bu kadim memleketin yarınlarımız olan bu gençlerin, kadim memleketten habersiz yaşamalarını istemedik. İlimizde bu tür etkinlikler ilk defa yapılıyor. O nedenle ilimiz pek alışık değil. Bizde öncülük yapmak istedik. Daha önceki yıllarda yapılmayan bu eksikliği tamamlamak istedik. Bütün öğrenci ve velilerimizi bu sınıfımızı ziyarete gelmeleri için teşvik edeceğiz."

Ayrıca, öğrencilerimiz ecdatlarının o geçmişlerini öğrenirken ecdatlarının ayaklarını bastıkları toprakları, Çanakkale'yi görmek istediklerini vurgulayan Altun, "Öğrenciler, Çanakkale'de o ecdadın toprağa inmiş kan kokusunu almak istiyorlar. Eğer büyüklerimiz bu hususta bize yardımda bulunurlarsa bizi çok mutlu edecekler" şeklinde konuştu.

Türkçe öğretmeni Yasemin Aydın da geçmişi sadece insanların hafızalarında kalan geçmiş zaman dilimi olarak değil, kültürümüzü kuşaktan kuşağa aktarılan bir unsur olarak onlara anlatmak amacıyla böyle bir etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Aydın, "Geçmişini daha iyi tanıyan kültürünü çok iyi bilen özümseyen ve geleceğine emin adımlarla yürüyen gençler nesiller yetiştirmek istiyoruz. Bu amaçla böyle bir etkinlik hazırladık" dedi.

Öğrencilerden Ede Uca ise milli kültür adlı bir etkinlik yaptıklarını belirterek, "Öğretmenlerimizin desteğiyle arkadaşlarımızla beraber bu sergiyi gerçekleştirdik. Bizim en büyük amacımız tekrardan eskiyi hatırlamak. Eski eşyaların yanından kına geçesi tiyatro gösterileri yaptık. Ayrıca yetkililerden okulumuza açmış olduğumuz kütüphaneye kitap istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ağrı haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ağrı haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Öğrenciler gelenek ve görenekleri tanıttı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  AĞRI NAMAZ VAKİTLERİ
  07 Kasım 2017, Salı
  • İmsak
   04:55
  • Guneş
   06:36
  • Öğle
   12:03
  • İkindi
   14:48
  • Akşam
   17:08
  • Yatsı
   18:37
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı