Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öğrenciler dikkat

  Hürriyet Haber
  19.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Akdeniz Bölgesi'ndeki okullarda eğitim gören öğrenciler, ani ısı değişiklikleri sonucu oluşabilecek hastalıklara karşı uyarıldı.

  AKDENİZ Bölgesi'ndeki okullarda eğitim gören öğrenciler, havadaki ani ısı değişikliklerine karşı uyarıldı. Antalya İl Sağlık Müdürlüğü uzmanları, ‘‘Bu mevsimde hava sıcaklıklarında ani iniş-çıkışlar olabilir. Bu yüzden öğrencilerimiz soğuk algınlıklarına karşı dikkatli olmalı ve özellikle terliyken su içmekten kaçınmalıdır’’ dediler.

  TEMİZ TUTMALI

  Öğrencileri açıkta satılan yiyecek ve içecek maddelerini almaktan kaçınmaya da çağıran uzmanlar, şöyle konuştular: ‘‘Bu konuda okul yönetimlerine de büyük görev düşüyor. Yöneticiler kantin ve tuvaletleri sürekli temiz tutmalıdır. Çünkü bulaşıcı hastalıklar okul ve kışla gibi kalabalık yerlerde daha çabuk yayılma ortamı buluyor.’’ Şükrü AĞIRMAN /DHA

  Uzmanların önerisi

  Uzmanlar, kalabalık ortamlarda eğitim gören öğrencilere gripal enfeksiyon, sarılık gibi bulaşıcı hastalıklardan korunmaları için şu önerilerde bulundular:

  Fazla terlemeyin veya teri emen pamuklu giysiler giyin, Açıkta satılan yiyeceklerden satın almayın, Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler yemeyin, Çok şekerli ürünlerden uzak durun, Tuvaletten çıkınca kesinlikle ellerinizi yıkayın, Tırnaklarınızı kesin. Uzun tırnaklar hastalığın bulaşmasında etkilidir, Kıyafetlerinizin temizliğine önem gösterin, Okul kantininde görülen her yiyeceği satın almayın, sonuçta kantinde bir satış noktasıdır ve kullanım tarihi geçmiş veya bozuk mamuller satabilir.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı