VAN HABERLERİ

Öğrenci Olarak Başladı, Kazı Başkanı Olarak Devam Ediyor

IHA
28.07.2015 - 09:41Son Güncelleme :

ÖĞRENCİ OLARAK BAŞLADIĞI KAZI ALANINA ŞİMDİ KAZI BAŞKANI OLDU

IHA

Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Işıklı, 25 yıl önce öğrenci olarak katıldığı kazı çalışmalarında şimdi kazı başkanı olarak görev yapıyor.
Urartu Kralı II. Rusa tarafından Van Gölü’ne hakim bir tepe üzerinde yaptırılan ve süslemeleriyle dikkati çeken Ayanis Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında yeni yeni buluntular gün yüzüne çıkıyor. Dünya üzerindeki en önemli ve özel Urartu tapınaklarından biri olan Haldi tapınağının bulunduğu Ayanis Kalesi’nde bu yılki restorasyon ve konservasyon çalışmaları devam ediyor. Kalede 25 yıl önce kazı çalışmalarını başlatan ve Urartular dönemine ait sayısız eseri envantere kazandıran Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun emekliye ayrılmasının ardından görevi 3 yıl önce öğrencisi olan Erzurum Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Işıklı başkanlığındaki kazı ekibine devretmişti. 25 yıl önce Ayanis Kalesi’ndeki kazı çalışmalarında öğrenci olarak başladığını ve bu kazı alanında uzun bir sürecinin olduğunu söyleyen Işıklı, burada kazı başkanlığı yapmak kendisi için önemli olduğunu belirtti. Bunun dışında da bu kazıya yüzlerce meslektaşının da emek verdiğini ifade eden Işıklı, “Tabi bu bir bayrak yarışı. Hocamın bir yerde devrettiği bayrak yarışını şimdi ben elimden geldiğince sürdürmeye çalışacağım. İnşallah benden sonrada ekibim içerisindeki genç arkadaşlardan biri benden bayrağı devir alacak. Çünkü bu kalede daha yapılacak çok iş var. 25 yıllık bir kazı olmasına rağmen kabaca yaptığımız tahmini ölçümlere göre kalenin yüzde 10’luk bir kısmı açılmış durumda. Halen yapılması gereken yüzlerce binlerce iş var. Açılması gereken büyük alanlar söz konusu. Devletimiz desteğini esirgemediği sürece bizde Allah’tan sağlık bulduğumuz sürece burada çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Van haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Van ilinden Öğrenci Olarak Başladı, Kazı Başkanı Olarak Devam Ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Temmuz 2015 tarihinde saat 09 41’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Öğrenci Olarak Başladı, Kazı Başkanı Olarak Devam Ediyor haberi güncellenecektir.

  VAN NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   04:33
  • Guneş
   06:10
  • Öğle
   12:03
  • İkindi
   15:09
  • Akşam
   17:34
  • Yatsı
   18:59
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı