Gündem Haberleri

  Oğlunun tedavisi için destek istiyor

  A.A
  09.10.2011 - 15:21 | Son Güncelleme:

  Denizli'de 10 yaşındaki oğluna, bir tür deri hastalığı olan “Epidermolysis Bullosa” (EB) teşhisi konulan anne, hastalığı dolayısıyla el ve ayaklarında bozulmalar meydana gelen ve hareket etmekte güçlük çeken çocuğunun tedavisinin sürdürülebilmesi için yardım bekliyor.

  Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeniz Ergin, doğuştan EB hastası olan 10 yaşındaki Mesut Bilgihan'ın organlarının sert cisimlere temas ettiği zaman kanadığını ve şekil bozukluklarına uğradığını belirtti.
  Ergin, “Hasta bu hastalıkla yaşamak zorunda. Bazı ilaçlarla vücutta meydana gelen kanamalar durduruluyor ama kesin tedavisi yok. Bu hastalarda deri kolay ayrışıyor. Çok ufak bir sürtünmede derileri soyuluyor. Ağızda oluşan yaralar dolayısıyla beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bu yaralar vücudun iç kısmında da olduğu için katı yemekler kanamalara neden oluyor” dedi.
  Mesut Bilgihan ve benzeri durumdaki çocukların cerrahi ve ortopedik tedaviye ihtiyaç duyduğunu belirten Ergin, “Bu hastaların eğitimi için ayrı bir program düzenlenmeli. Yürümek oturmak için bazı araçlara ihtiyaçları var. Bu konuda yardımcı olunmalı. Sulu gıdalar, yumuşak meyveler yiyebilmeleri sağlanmalı” diye konuştu.

  “Çocuğum gözümün önünde eriyor”

  Mesut'un annesi Nurgül Bilgihan ise Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi edilen oğlu için bakıcı parası aldıklarını belirterek, Milli Eğitim Müdürlüğünün görevlendirdiği bir öğretmenin de eğitiminin aksamamasını sağladığı söyledi.
  Çocuğunun tedavisi için yardıma ihtiyaçları olduğunu kaydeden anne Bilgihan, şöyle devam etti:
  “Düzenli maddi gelirimiz yok. 3 çocuğum daha var. Eşim iş bulursa çalışıyor, şu an boş. Mesut'un hastalığından dolayı boğazında ve sırt kısmında da büyük yaralar oluştu, parmakları gün geçtikçe eriyor. Et haricinde bir şey yiyemiyor. Geçen yıl doğum gününde alınan akülü araçla gezebiliyor. Gözleri ağrıdığı için sürekli ağlıyor. Çocuğum gözümün önünde gün geçtikçe eriyor. Çok nadir görülen bir hastalık yüzünden sıkıntı içindeyiz, tedavinin sürdürülebilmesi için yardım eli uzatılmasını istiyoruz.”

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı