Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oğlunu yaşatmak için Türkiye’de hamile kaldı

  Birsel SANCAR/İSTANBUL
  06.03.2005 - 01:23 | Son Güncelleme: 06.03.2005 - 01:23

  İtalyan Laura Pellini ve Cesare Ponchiroli’nin 7 yaşındaki oğulları Federico, milyonda bir görülen genetik bir hastalıkla doğdu. Yaşaması, dokuları kendisiyle uyumlu bir kardeşten yapılacak kemik iliği nakline bağlıydı. Bu nedenle anne Laura Pellini, oğlunu yaşatmak için Türkiye’de tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı.

  FEDERİCO Ponchiroli’ye İtalya’da doktorlar ‘Konjenital Hipoplastik Anemi’ teşhisi koydu. 7 yaşındaki Federico’nun tedavisi için kemik iliği nakli gerekiyordu. Nakil için uygun donör bulunamayınca doktorlar, Frederico’ya iliğini verecek, dokuları uyumlu bir kardeş fikrini ortaya attılar. Ancak İtalya’daki Katolik inancına ve yasalara göre, embriyon üzerinde genetik tanı işlemi yapılması yasak. Vatikan, ‘ruhu olduğunu’ kabul ettiği için, embriyo üzerinde genetik hastalıkların tanısı amacıyla hiçbir işlem yapılmasına izin vermiyor. Mayıs 2005’te, embriyo üzerinde genetik tanı yapılıp yapılmaması konusunda İtalya’da referanduma gidilmesi planlanıyor.

  ARTIK UMUDUMUZ VAR

  Bu nedenle soluğu Türkiye’de alan aile, Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç. Dr. Semra Kahraman’dan yardım istedi. Esra ve Ahmet Gül çiftinin thalessemi hastası oğulları Sina’nın öyküsünü İtalyan gazetelerinden okuduklarını belirten Cesare Ponchiroli, ‘Sinan’ın tüp bebek yöntemiyle doğan kızkardeşleri sayesinde yaşadığını öğrenmemiz bize umut vermişti. Biz de tüp bebek işlemini Türkiye’de yaptırmak istedik’ dedi.

  Federico’nun annesi Laura Pellini de ‘İtalya’da ve başka ülkelerdeki kemik iliği bankalarından uygun kemik iliği aradıysak da bulamadık. Doktorlarımız tüp bebek yaptırmamızı, doğacak yeni bebekten alınacak kemik iliğinin oğlumuzu kurtaracağını söyledi. Artık umudumuz vardı’ dedi.

  Çok stresli günler geçirdiklerini anlatan Laura Pellini, ‘Şimdi embriyon transfer edildi ve bize beklemek kaldı. En büyük dileğim bebeğimi doğurmak ve Federico’yu kurtarmak’ dedi.

  14 EMBRİYONDAN 1’İ UYGUN ÇIKTI

  Laura Pellini’nin tedavisinde görev alan ekipten Tıbbi Genetik Uzmanı Dr. Yaman Sağlam, elde ettikleri embriyonlarda doku uyumu tayini yaptıklarını belirterek bu işlemi şöyle anlattı:

  ‘Elde ettiğimiz 14 embriyon üzerinde doku uyumu testi yaptık. Sadece 1 embriyoda Federico’nun dokusuyla uyum tesbit ettik. Bu embriyonu annenin rahmine yerleştirdik.’

  Dr. Güvenç Karlıkaya ise, embriyon transferinin 20 Şubat’ta gerçekleştirildiğini söyledi. Laura Pellini, 4 Mart’ta İtalya’da yaptırdığı gebelik testinde de hamile olduğunu öğrendi.

  Onlar da Türkiye’ye geldi

  İtalya’da yaşayan Esra ve Ahmet Gül çifti de Akdeniz Anemisi olan 4,5 yaşındaki oğulları Sina’nın hayatını kurtarmak için geçen yıl Türkiye’ye gelerek, embriyon seçtirme işlemini burada yaptırdı. Yine Memorial Hospital’da Doç. Dr. Semra Kahraman tarafından gerçekleştirilen yöntemle, Esra Gül’ün nisan ayında dünyaya getirdiği ikiz çocuklardan alınan çoğaltılmış kök hücreler Sina’ya nakledildi. Sina, Akdeniz anemisinden bu yöntemle kurtuldu.

  3 çocuk sağlıklı yaşama kavuştu

  Memorial Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç. Dr. Semra Kahraman şunları söyledi: ‘Hastanemize, İtalya, Almanya, Hollanda, Kanada, Kuveyt gibi ülkelerden çok sayıda hasta geliyor. Ayda 11 hastaya genetik tedavi uygulayabiliyoruz. Şimdiye kadar 3 çocuk, uyguladığımız genetik tedaviler sayesinde sağlıklı yaşama kavuştu. Türkiye genetik tedavide çok başadrılı ve bu, ülkemiz adına çok gurur verici bir durum. Bu 3 çocuk tıp literatürüne de geçti.’
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı