Dünya Haberleri

DÜNYA

  Oğlunu veliaht ilan etti ve döndü

  Hürriyet Haber
  27 Ocak 1999 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ocak 1999 - 00:01

  Kanser tedavisi gördüğü ABD'den ülkesine döner dönmez kardeşi Prens Hasan ibn Talal'ı görevden alıp yerine büyük oğlu Prens Abdullah'ı atayan Ürdün Kralı Hüseyin dün acilen ABD'ye uçtu. Yemin ederek göreve başlayan Prens Abdullah, babasının yokluğunda tahta vekalet edecek. Ateşi çıkan ve kan değerleri düşen kanser hastası Kral'ın ABD'de sağlık kontrolünden geçeceği bildirildi.

  Lenf kanseri yüzünden 6 ay ABD'de kemoterapi gören Kral Hüseyin geçen hafta ülkesine döndükten sonra oğullarına taht yolunu açmak üzere 33 yıldır veliaht olan kardeşini azlederek yerine 2'inci evliliğinden dünyaya gelmiş olan büyük oğlu Abdullah'ı (37) veliaht ilan etti.

  Ancak kanseri yendiği söylenen 63 yaşındaki Kral Hüseyin, aniden ateşinin çıkması ve kan değerlerinin düşmesi üzerine hastalığın geri döndüğü endişesiyle dün ABD'ye uçtu. Özel Kraliyet Kuvvetleri Komutanı olan İngiliz asıllı anneden doğma Prens Abdullah ise dün yemin ederek, babasının yokluğunda tahta vekalet etmeye başladı.

  HASAN’A DARBE

  Kral Hüseyin, önceki akşam devlet televizyonundan yayınlanan kardeşi Prens Hasan'a hitaben yazdığı mektupta kendisini yerden yere vurdu. Kardeşini yokluğunda orduya karışmak ve görevini suistimal etmekle suçlayan Kral Hüseyin, bu nedenle ülkesine dönerek oğlunu veliaht ilan ettiğini savundu.

  Kral Hüseyin, kardeşinin destekçilerini de, karısı Kraliçe Nur'a ve çocuklarına karşı lekeleme kampanyası yürütülmesine teşvik etmekle suçladı. Kral Hüseyin ve Amerika asıllı dördüncü karısı Kraliçe Nur'un bu evlilikten doğma en büyük oğulları Prens Hamza'yı tahta hazırladıkları söyleniyordu. Ancak Hamza henüz 18 yaşında olduğundan ağabeyi Prens Abdullah'ın veliaht ilan edilmesi konusunda ailenin uzlaşmaya vardığı söyleniyor.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı