"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Oğlunu kendi karısıyla yatması için zorluyor

Arkadaşım, şu anda üvey annesiyle ilişki yaşıyor. Belki size çok delice gelecek ama iktidarsızlık sorunu yaşayan babası, onu kendi karısıyla yatması için zorluyor.

Köşeniz çok fazla okunuyor. Ama yine de toplumda gizli kalmış bazı kötü olayların okurlarınız tarafından size yansıtılmadığına, aktarılmadığına eminim.
Çünkü kimi okurlar mektuplarının köşenizde yayımlanması nedeniyle birileri tarafından kolayca tanınacaklarını biliyorlar.

Nitekim zaman zaman “Şu tarihte şu kişinin yazdığı mektupta sözünü ettiği kişi benim” gibi mektuplara da rastlanıyor.

Diyelim ki, size “Sevgilim şöyle bir olaydan sonra beni terk etti” gibi bir şey yazsam, sevgilim köşenizi okuyunca beni teşhis edemez mi?

Elbette size gelen her mektubu yayımlamıyorsunuz. Ama yayımlanmayan mektubu sadece siz bilseniz, kime ne yararı olacak? Onu herkesle paylaşırsanız bir anlamı olur.

Yine de, eminim yayımladığınız mektuplar mutlaka bir süzgeçten geçmiştir. O kişi teşhis edilebileceğini göze almış da olabilir. Ya size yazmayı göze alamayanlar ne olacak? Onlara kim yardım edecek?

Size bunları yazmamın nedeni, bir arkadaşımın başının üvey annesi ve babasıyla ciddi biçimde belada olması.

Bana konuyu anlattı ama ona nasıl yardım edeceğimi bilemedim. Size yazmasını söyledim. Mektubu yayımlandığı takdirde kendisini hemen teşhis edeceklerini söyledi.

Ben yine de size danışmak istedim. Arkadaşım 21 yaşında, üvey annesi ise 49.

Babası bir yıldan fazladır sağlık sorunları nedeniyle cinsel ilişkiye giremiyormuş. Kadın da önce boşanmak ve yüklü bir nafaka almayı kafasına koymuş. Sonra da boşanmaktan vazgeçmiş.

Daha da ötesi, kocasını iktidarsız olduğunu hem mahkemede açıklayıp hem de çevresine yaymakla tehdit etmiş. Adam da kadının her isteğine boyun eğmiş.
Kadın şu anda üvey oğluyla ilişki kurmuş durumda. Belki size çok delice gelecek ama adam, oğlunu kendi karısıyla yatması için zorluyor, bu olayın aile içinde kalmasını, dışarıya aksetmemesini istiyormuş.

Arkadaşım yaşıtı bir kızla flört bile edemiyor. Evlenmeye kalksa, evden ayrılması gerekecek. Üvey annesi de buna karşı çıkıyor.
Babası itiraz edecek durumda değil. Arkadaşım herhalde üvey annesinin iyice yaşlanıp cinsel dürtülerinin ortadan kalkmasını bekleyecek. Sizin ona öneriniz ne olabilir?
Rumuz: Alper S.

Doğrusunu istersen oğlum, bu dünyada her şeyi gördüm geçirdim diye düşünürken, henüz bilmediğim neler neler olduğunu keşfettim senin mektubunla. Nutkum tutuldu!

Dediğin gibi köşem toplumun aynası olsa da, bana yansımayan çok şey var elbette. İnsanlar çok değişti. Ahlak kurallarını hiçe sayan, kendi kurallarıyla yaşayanlar o kadar arttı ki, her gün yeni bir şok geçirebiliyor insan.

Gazetemizin üçüncü sayfası ve zaman zaman da benim köşem, bu kötü değişimi yansıtıyor ne yazık ki...

Benim önerim elbette ki o genç adamın bir an önce evinden kaçıp kurtulması, kapıyı kapatıp bir daha da geriye dönüp bakmaması olabilir ancak.

Ama beni dinler mi dersin? Çünkü bana göre o da bu ahlaksız ilişkinin bir parçası olmuş çoktan. Sence kurtulmak istiyor mu gerçekten?

Başkalarının eskilerini giymekten bıktım
 
Güzin Abla, ben 11 yaşındayım. Babam üç yıldır işsiz, kimse ona iş vermiyor.
Artık başkalarının eskilerini giymekten bıktım. Benim zengin çocuklarından ne farkım var? Ben de onlar gibi giyinmek, tatile gitmek istiyorum. Yaşamak benim de hakkım değil mi?
Ben okuyup öğretmen olmak istiyorum, oysa ailem beni okuldan alabilir, bundan çok korkuyorum.
Bu kadar zengin işadamı var, neden babama iş vermiyorlar? Neden okumak isteyen birine yardım etmiyorlar? Sesimi yetkililere duyurun lütfen.
Rumuz: Nez

Sevgili küçüğüm, elbette okumak ve istediğin gibi yaşamak senin de hakkın. Ancak senin durumunda, hatta babası işsiz olduğu için aç kalma tehdidi altında olan o kadar çok çocuk var ki... Yetkililerin sesinize kulak vermelerini ben de sabırsızlıkla bekliyorum.

X