Gündem Haberleri

  Oğluna göre Şevki Yılmaz Hicret'te

  Hürriyet Haber
  10.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milletvekilliğinin düşmesinden hemen önce Almanya'ya giden ve bir daha dönmeyen Şevki Yılmaz'a mektup yazan oğlu Muhammet Akif, babasının Almanya'ya gidişini Hicret'e benzetti.

  Anayasa Mahkemesi tarafından milletvekilliği düşürülen, ancak hakkındaki yakalama emrine rağmen Almanya'dan dönmeyen eski RP'li Şevki Yılmaz'ın oğlu, babasının gidişini Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye göç etmesine benzetti. Hz. Peygamber'in göçü İslam takvimine göre ‘tarih başı’ sayılıyor.

  Muhammet Akif Yılmaz, babasına yolladığı ve dün Akit Gazetesi'nde yayımlanan mektubunda, ailece ‘‘büyük bir imtihandan geçtiklerini’’ vurgularken, ‘‘Buradan gidişin nasıl muhteşem olduysa, dönüşün de öyle muhteşem olacak baba’’ satırlarına yer verdi:

  Babasının, ‘‘Allah vergisi hitabetiyle kitleleri etkilediğini, boynu büküklerin, mazlumların, ezilmişlerin sesi olduğunu’’ savunan Akif Yılmaz, 27 Şubat'ta gönderdiği mektubunda, Şevki Yılmaz'ın, ‘‘dava arkadaşlarına’’ da sitem etti. Oğul Yılmaz, ‘‘Konuşmalarınla kitleleri etkiledin, binlerce gencin Hak ile tanışmasına vesile oldun. Kimi dava arkadaşların bile bunu unuttularsa, hiç aldırma’’ dedi. Akif Yılmaz, mektubunu şöyle noktaladı:

  ‘‘Herşey için önce Allah'a hamd sonra sana bir evlat olarak teşekkür ediyorum baba. Tüm bu özelliklerin yanında samimi duyguların ve İslam'ın insanlığa tebliği amacın ile hiçbir dünya menfaatini gözetmeden akıttığın terlerinle, harcadığın zamanla, dünya biraraya gelse kılına bile zarar getiremez. Boynu bükükler, mazlumlar, ezilmişler, senin o gür sesinde kendini buluyor. Bunun tersi olsa ve insanlar senden yüz çevirse bile ne değişir ki baba. Önemli olan Hakkın seni sevmesi.’’

  BİR TUTUKLAMA DAHA

  Bu arada, Şevki Yılmaz'a bir tutuklama kararı da Rize'den geldi. Çayeli Cumhuriyet Savcılığı, Yılmaz'ın 13 Aralık 1995'te Milli Gençlik Vakfı'nda yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile ilgili olarak, ‘Cumhurbaşkanı zurna dinlemese de olur’ sözünden dolayı Cumhurbaşkanı'na hakaretten, ‘Üç tane vatan haini masonun imzası var diye bu cennet vatanı verecek değiliz’ sözüyle de Avrupa Topluluğu ile Gümrük Birliği anlaşması yapan dönemin hükümetinin manevi şahsiyetini alenen tahkir ve tezyif etmek suçlamasıyla gıyabi tutuklama kararı verdi. Dosyanın gönderildiği Rize Cumhuriyet Başsavcılığı da Ağır Ceza Mahkemesi'nde konuyla ilgili dava açtı.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı