Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Oğlu öldürülen eski vekil: Af kanımı dondurdu

  Hürriyet Haber
  08 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Aralık 2000 - 00:01


  Oğlu, TBMM Lojmanları'nda öldürülen eski Milletvekili Erol Güngör, "oğlumun katilini bulmak için kılını kıpırdatmayan bu Meclis'in bu acelesi neden? Kanım donuyor" dedi. TBMM Genel Kurulu'nda, af tasarısı görüşmelerini izleyen Güngör, "İnsan öldürülen nasıl affedilir?" dedi.

  Oğlunun 9 yıl önce Meclis Lojmanları'nda bir cinayete kurban gittiğini belirten Güngör, ''Ben sosyal demokrat bir insan olarak, fikir suçlarının affedilmesini anlayabiliyorum ama bir insanı öldüren nasıl affedilir?'' diye konuştu.

  Tasarının görüşmelerini izlemek için Ankara'ya geldiğini kaydeden Güngör, şöyle konuştu: ''Bu ne acele? Ben bu kadar kısa sürede, böyle önemli bir konuda yasa çıkarılmasını sakıncalı buluyorum. Burda otururken, 9 yıl önce yaşadıklarımı hatırlıyorum. Kanım donuyor. Üstelik, oğlumun katilini bulmak için kılını kıpırdatmayan bu Meclis...''

  Oğlu Mustafa Güngör'ün katilinin bulunması için ''dedektif'' gibi çalıştığını, bazı ipuçlarına da ulaştığını ifade eden Güngör, ''Yetkililere de ulaştığım ipuçlarını ve tüm bilgileri verdim ama her defasında örtbas edildi'' dedi.

  Güngör, tasarıyı içine sindirmeyen geniş bir kesim olduğunu ancak toplumun örgütlü olarak tepki gösterememesinin büyük bir eksiklik olduğunu savundu.

  Erol Güngör, feshedilerek CHP'ye katılan SHP'nin İzmir milletvekili iken oğlu Mustafa Güngör TBMM Lojmanlarında 1992 yılında silahla vurularak öldürülmüştü. Güngör cinayetinin failleri hala bumadı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı