Ekonomi Haberleri, Son Dakika, Haberler

EKONOMİ

Oğlu askerde olan aileye 250 TL maaş

17 Nisan 2013 - 00:00Son Güncelleme : 17 Nisan 2013 - 02:12

Başbakan Erdoğan oğlu askerde olup ekonomik sıkıntı yaşayan ailelere 250 lira aylık ödeneceğini açıkladı. Bu maaş vatani görev yapan kişinin annesi ya da evliyse eşinin hesabına askerlik süresince yatırılacak.

BAŞBAKAN Başbakan Tayyip Erdoğan, şehit aileleri ve malul gazilere ilişkin yeni iyileştirme paketini dün açıkladı. 10 yıllık iktidarları boyunca bu konuda önemli adımlar attıklarını belirten Erdoğan, “Emanete sahip çıkmanın ve ahde vefanın gereği” dediği bu yeni düzenlemelere ilişkin şu bilgileri verdi:

İKİ  İSTİHDAM HAKKI

“Terörle mücadele sırasında şehit olanların yakınları ile malul gazilerimizin birer istihdam hakkı bulunuyordu. Bu düzenlemeyle vazife ve harp malullerine sağlanan hakların kapsamını genişletiyoruz. Vazife ve harp malulü kapsamında olan TSK mensubu ve güvenlik görevlilerinden hayatını kaybedenlerin yakınlarına iki, malul olanlara ise bir istihdam hakkı getiriyoruz. Böylece silah altındayken veya asayiş ve güvenlik sırasında hayatını kaybedenlerin yakınlarını veya malul olan evlatlarımızın yararlanacağı istihdam imkanını eşitlemiş oluyoruz. Ayrıca vazife malulü kapsamında bulunanlara da bir istihdam hakkı getiriyoruz, bunlardan sosyal güvencesi olanların da maaş hakkından yararlanmasına imkan sağlıyoruz. Ayrıca 1942’de çıkarılan bir kanunla, oğlu askerde olan muhtaç ailelere yardım yapılması şartı getirilmişti. Ancak bu kanun işletilemedi. Bir standart ve süreklilik de sağlanamadı. Kimi belediyeler bunu yaparken kimileri yapmadı ya da yapamadı. Şimdi, evladı askerde ve kendisi de ihtiyaç sahibi olan ailelere çocuğu askerde olduğu süre boyunca düzenli olarak ayda 250 lira ödemeye başlıyoruz. Bu maaş anneye ya da evliyse eşinin hesabına yatırılacak. Belediyelerin yardımlarını da açık bırakıyoruz. Bu yeni düzenlemeyle 65 yaşını aşmış muhtaç vatandaşlarımıza ve engellilerimize yönelik maaş uygulamamızın kapsamını da geliştiriyoruz.”

Faizsiz kredi

BAŞBAKAN Erdoğan, vazife malullüğü kapsamında ek ödemeyle eğitim öğretim yardımı alamayanların sorununu da çözdüklerini belirterek,  “Şehit yakını ve gazilerimizden su ve elektrik ücretlerinde indirimlerden  yararlana-mayanların tamamı da artık bu haktan yararlanacak. Vazife ve harp malulü kapsamında olup faizsiz konut kredisinden yararlana-mayanlara bu hakkı getiriyoruz. Hak sahipleri 73 bin lira 20 yıl vadeli     faizsiz konut kredisi kullanabilecekler” dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 3 Yorum }
  • Ahmet Okuyan 17.4.2013 09:46:43
    Yani Başbakan Çözüm Sürecine karşı çıkma potansiyeli olan asker ailelerine diyor ki: "Al şu parayı. Koy cebine. Başka ne yapabilirim ki? Düşürme sakın."
  • abdullah haşmet akpınar 17.4.2013 09:16:49
    BAŞBAKAN. ŞEHİR İÇİ BELEDİYE OTOBÜSLERİNDE 65 YAŞ ÜSTÜNDEKİLERİN ÜCRETSİZ SEYAHAT EDECEĞİNİ DE SÖYLEMİŞTİ, AMA FİİLİYAT YOK. LAFTA KALDI.
  • Burak ÇEVİK 17.4.2013 08:25:51
    Vaybe paraya bak 780 tl asgari ücret 1 bin tl açlık sınırı 250 tl yardım milletvekili maaşı 10 bin tl ne güzel dünya
Sayfa Başı
Haberleraöf final tarihiata aöf sınav sonuçlarıehliyetehliyet yenilemeehliyet yenileme ücretiegmMesut Mertcan