Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öfkenin panzehiri: Dalga geçmek

  Aynur Tartan
  15 Haziran 2013 - 00:00Son Güncelleme : 14 Haziran 2013 - 04:45

  Hükümet iktidara geldiğinde henüz çocuklardı. Bugün hepsi 20’lerinde… Artık ‘Y Kuşağına’ kulak verme zamanı. Davranış bilimleri uzmanı Kunter Kurt’la öfkeyi, liderleri, gençleri ve Gezi Parkı’nı konuştuk.

  Öfkenin temelinde ne var?
  - Sinir ve öfke, korkunun şekil değiştirmiş halidir. Korku başladığında eğer kontrol altına alınamazsa öfke dışarı çıkar.

  Korkularımızdan nasıl kurtuluruz?
  - İlk adım minnettarlık duygusu. İkinci adım dilinizi sarkıtıp çenenizi gevşetin. Çünkü bedenimizde gerginleşen ilk kasımız dilimiz. Ağzımızdan nefes alıp, ağzımızdan nefes verdiğimizde dilimiz rahatlar. Üçüncü adım kendinizle dalga geçin! Kendileriyle dalga geçebilen insanlar öfkelerini kontrol altına alırlar. Bu her tür öfkenin ve takıntının panzehirdir.

  /images/100/0x0/55eace5af018fbb8f897de5d

  Peki tepkilerimizi nasıl kontrol altına alabiliriz?
  - Tepki, negatif içsel konuşma başladığında ortaya çıkan bir süreç. Konuşmadığımız halde dilimiz ağız içinde hareket eder. Dilinizi damağınıza dayadığınızda, dil hareket edemediği için negatif içsel konuşmanız durur ve tepki oluşmaz. Tepkiyi kontrol altına alabilmenin en hızlı ve en pratik yolu bu. ‘Neden’ kelimesi beynimizi mazeretler üretmeye, ‘Nasıl’ kelimesi ise beynimizi çözümler üretmeye programlar. “Neden öfkemi kontrol edemiyorum?” yerine, “Nasıl öfkemi kontrol edebilirim?”i sorduğunuzda beyninizin çözümler ürettiğini fark edeceksiniz.

  Gençlerle aynı dili nasıl konuşabiliriz?
  - Gençlerle aynı dili konuşabilmenin en etkin yolu yeniliğe açık olmak, uyumlanmak, onlara fırsatlar vermek.

  Verdikleri mesajları nasıl algılamalı, onlara nasıl mesajlar vermeliyiz?
  - Gençlerin tepkileri, yetişkinler gibi olmadığı için hoşgörü, anlayış ve sabırla yaklaşmak onlara verilecek en yapıcı yanıt. Gençlere nasıl sevileceğini söylemeyelim, bunu onlara, onları severek öğretelim. Verirken göstereceğiniz cömertlik alırken hak edeceğiniz cömertliğin ölçüsünü belirleyecektir.

  Doğru eleştiri nasıl yapılır?
  - Doğru eleştiri kişinin olumlu yanlarını söylemekle başlar. Suçlama cümleleri kullanmadan, kişinin size göre yanlış değil, sadece tamamlaması gerektiğini düşündüğünüz şeyleri söylemenizle devam eder. Şüphe duyduğunuz birini henüz suçsuzken cezalandırır ve olumsuz eleştirirseniz, o kişiye bu suçu işleme hakkı vermiş olursunuz. Bu suçu işlediğinde ise artık cezalandırma hakkına sahip değilsinizdir.

  Gezi Parkı sürecinde sizce liderlerin tavrı nasıldı ve nasıl olmalıydı?
  - Gezi Parkı’ndaki olaylar ezber bozan bir süreç. Liderlerin ‘ben’ değil ‘biz’ tavrıyla hareket etmeleri gerekirdi. “Onlarla bir sorunum var” yerine “bir sorunumuz var”, “bunu düşünmem gerekiyor” yerine “bir araya gelmemiz gerekiyor” demeleri lazım. Liderler bu şekilde yaklaşırlarsa uzlaşma her zaman mümkün olur.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı