Gündem Haberleri

GÜNDEM

  'Öfkeliler' Vatikan'ı kızdırdı

  DHA
  16 Ekim 2011 - 17:41Son Güncelleme : 16 Ekim 2011 - 17:41

  Küresel eylem günü çerçevesinde düzenlenen yürüyüşte Roma’yı yakıp, yıkan “black block” hareketi, Vatikan’ı da kızdırdı. Kardinal Scola, “Bu hareket, Hıristiyanlar olarak bizleri derinden yaraladı” dedi.

  Sivil ve resmi bazı araçların, konteynırların yakıldığı, sis bombalarının kullanıldığı eylemin ertesi gününde Roma’da yaşanan kaosun faturası ortaya çıkmaya başladı. Son açıklanan verilere göre, çıkan olaylarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu 70 kişi yaralandı, 12 kişi ise tutuklandı.

   

  Yaralılardan bir kişinin eli koparken, Roma Belediye Başkanı Gianni Alemanno savaş aşanına dönen şehirde 1 milyon Euro kadar maddi zarar meydana geldiğini açıkladı.

   

  VATİKAN’DAN KINAMA

  Öte yandan, yürüyüş sırasında küçük bir şapele zarar veren ve aldıkları Meryem Ana heykelciğini yere fırlatarak, parçalayan şiddet yanlıları Vatikan’ı üzdü. Bir açıklama yapan Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, “Biz inananların duyarlılıklarını sarsan şiddet ve saldırgan eylemleri kınıyoruz” dedi.

   

  Milano Başpiskoposu Angelo Scola ise “Bu hareket, Hıristiyanlar olarak bizleri derinden yaraladı” dedi. Heykelin çalındığı San Marcellino ve Pietro şapelinin papazı Walter Insero ise, “O sırada şapelde cemaat yoktu. Olayların patladığını pencereden gördük.

   

  Ancak dini bir mekana zarar verecekleri aklımızın ucundan geçmezdi” diye konuştu. Papalık Roma Vekili Kardinal Agostino Valini de “Derinden sarsıldım. Olanlar endişe ve sıkıntı verici. Barış ve diyalog ortamının yeniden sağlanmasını umuyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı