Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Öfkeli liselerin sosyal yaşama uyumu sanatla sağlanıyor

  Hürriyet Haber
  13 Haziran 2013 - 16:56Son Güncelleme : 13 Haziran 2013 - 17:03

  Okul disiplin kuruluna çıkan öğrencilere yönelik yapılan müzik çalışmasıyla, uyum sorunu yaşayan liseliler tekrar okula kazandırıldı.

  Okullarda şiddet ve akran zorbalığının önüne geçilmesi için  İstanbul Zeytinburnu’ndaki İMKB Kız Teknik Meslek Lisesi sıra dışı bir yöntem geliştirdi. Otorite ile ve genel uyum sorunları nedeniyle  birçok kez okulun disiplin kurulu karşısına çıkmış öğrenciler birer sanatçı haline getirildi. Rehber öğretmeni Sevgi Alkan'ın girişimiyle, öfke denetimi konusunda destek ihtiyacı olanlarla genel olarak uyumlu öğrencileri bir araya getirilerek bir ritim grubu oluşturuldu. Müzisyen Ayşenur Ergen’in yönetiminde altı ay süren provalar yapıldı. Daha sonra izleyici ile buluşan öğrenciler büyük beğeni topladı. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Yakup Hayırlıoğlu’nun katıldığı törende hünerlerini sergilerken büyük alkış aldı.
   
  “İlk devlet okulu”

  Yaklaşık 20 yıldır karma eğitim verdiklerini anlatan okul müdürü Erol Gündoğdu, duygusal desteğe ihtiyacı olan ergenleri sanata yönlendirerek ‘Akran Zorbalığına’(Bullying) sorununa çözüm bulunabileceğini söyledi. Gündoğdu şöyle devam etti:
  “Ülkemizde ne yazık ki dayak, taciz hatta bıçaklama gibi olaylar liselerde sıkça yaşanıyor. Maalesef öğretmenler de bu şiddete maruz kalabiliyor. Fiziksel, sözel ve cinsel şiddeti içeren ve özellikle okullarda akran grupları arasında çok yaygın olan bu konuda yapılan pek çok araştırma, çalışma ve proje var. Bunların pek çoğu özel okullarda yürütülen bilgilendirme amaçlı çalışmalar. İMKB olarak bu konuda sanatı devreye sokan ilk devlet okulu olmanın gururunu yaşıyoruz.”
   
  Eğitimde iyi örnek

  Projeyi yakında “Eğitimde İyi Örnekler” konferansında sunmaya hazırlanan Sevgi Alkan, grup içinde müzik eğitiminin çalışmadaki  gençlere çok önemli özellikler kazandırdığını söylüyor. Alkan, “Müzikal provalar öğrencilere, organize olabilme ve bir çalışmayı sonuna kadar götürebilme yeteneklerini kazandırıyor. Böylece öğrenciler bireysel ihtiyaçlarını ve öne çıkma arzularını bastırabildiler, herhangi bir grubun bir parçası olmada yaşadıkları zorlukları aştılar” diye konuştu. Alkan kendisi için en büyük ödülün öğretmen arkadaşlarının, "Başlangıçta bu çocukları ciddiye almamıştık, ancak sürekli disiplin kurulu kapısındaki bu çocukları burada yetenekleri ile görmek bizi gururlandırdı. Demek ki çocuklardan kolay vazgeçmemek gerekiyormuş" yorumları olduğunu söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı