Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ofis uçak: 36 trilyon

  Hürriyet Haber
  26 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 26 Mayıs 2000 - 00:01

  İstanbul'da dün açılan AIREX 2000 Fuarı'nda sergilenen Boeign Business Jet'in konforu göz kamaştırdı. Bir ofisteki tüm imkanların sunulduğu uçağın fiyatı 58 milyon dolar, yani 36 trilyon lira.

  DÜNYADAKİ iki büyük sivil havacılık fuarından biri olan ve bu yıl üçüncüsü düzenlenen AIREX 2000 Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanı Ekipmanları Fuarı dün Atatürk Havalimanı Askeri Terminali'ndeki 6 bin metrekarelik alanda açıldı. İş jetlerinin de sergilendiği fuar, kötü hava koşulları nedeniyle yaşanan aksiliklere rağmen ilk günden ziyaretçi akınına uğradı.

  AIREX 2000'in açılışına Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz ve Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu da katıldı. Öksüz, 680 sivil uçağa sahip Türkiye'nin, dünyada ve Avrupa'da, sesini duyaracak bir sivil havacılık yapılanmasına gittiğini söyledi. Öksüz, Türkiye'nin havacılıkta, hem insan kaynakları, hem de bakım tesisleri açısından iyi duruma geldiğini belirtti. Öksüz, dünya havacılık endüstrisinin İstanbul'daki fuarda buluştuğunu, özellikle iş jeti imalatçılarının Türkiye'yi en iyi pazar olarak gördüklerini söyledi. Şiddetli yağmur nedeniyle açılış sırasında fuar alanının bir bölümünü su bastı. Halılar ıslandığı için, güvenlik gerekçesiyle elektrik verilemeyince, Öksüz ve Çakmakoğlu, fuar alanını karanlıkta gezmek zorunda kaldı. Öksüz, yaşanan şanssızlığın fuarın büyüklüğünü etkilemediğini söyledi.

  AIREX'in ilk fuarının 1996 yılında 5 uçakla, 1800 metrekare alanda, 2'nci fuarın 1998'de 24 uçakla 3 bin metrakare alanda açıldığı bu yıl düzenlenen fuarın 6 bin metrekare alan kapladığı ve 38 uçağın sergilendiği, belirtildi. 200'e yakın yerli ve yabancı firmanın katıldığı fuar, 28 Mayıs Pazar gününe kadar açık kalacak.

  Fiyatı 58 milyon dolara (36 trilyon lira) ulaşan Boeing Business Jet, büyük ilgi gördü. Boeing Business Jet (BBJ) Uluslararası Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Manfred Schindler, BBJ'nin 7373-700'ün iç ölçüleri ile 737-800'ün güçlü kanat ve iniş sistemlerinin birleşiminden oluştuğunu belirtti. Schindler, BBJ'nin Londra'dan Los Angeles'e, Paris'ten New York'a direkt uçabildiğini söyledi. Global Express, Challenger 604 ve Gulfstream GV iş jetlerinin yanı sıra eğitim uçakları ile deniz ve göle inebilen uçaklarla, TAI'nın yangın söndürme uçağı ve helikopterler de sergileniyor.

  Boeing Sarayı

  Airex 2000 Fuarı'nda, uzun menzilli Boeing Business Jet (BBJ) de sergileniyor. BBJ okyanus aşırı uçabiliyor ve sahibine bir saray rahatlığının yanı sıra tüm işlerini takip edebileceği teknojik olanakları sunuyor. Uçağın fiyatı yaklaşık 36 trilyon lira. Fuarın açılışına katılan Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ve Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz (ayakta), THY standında ağırlandılar. Bakan Çakmakoğlu, koltuktaki cansız mankenin yanına oturdu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı