« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Offshore yarışları Mersin'e yakışıyor

İstanbul Offshore Kulübü tarafından düzenlenen Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası'nda sezonun son yarışları 29-30 Ekim tarihlerinde Mersin'de yapılacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Mersin'de beşinci kez düzenlenen yarışma dolayısıyla sponsorluk anlaşması imzalamak için bir araya gelen Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası (MSTO) Başkanı Şerafettin Aşut, belediye binasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Vali Güzeloğlu, şampiyonanın finalinin, en anlamlı ve özel gün olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Mersin'de yapılacağını söyledi.

Mersin'in önemli organizasyonlara ev sahipliği yaptığını vurgulayan Güzeloğlu, “Offshore yarışlarının yanı sıra bugün Akdeniz Oyunları kapsamında dünyanın 24 ülkesinden gelen 400'e yakın delege önümüzdeki 3 gün boyunca konuğumuz olacak. 2017'de Akdeniz Oyunları'na ev sahipliği yapacak kenti belirleyecek. Akdeniz Oyunları dünyasının gözü ve kulağı da Mersin'de olacak” dedi.

Mersin'in sahip olduğu zenginlikleriyle dünyada hem izlenen, hem bilinen, hem de önemi giderek artan bir kent olduğunu dile getiren Güzeloğlu, “Offshore yarışları Mersin'e yakışan bir etkinlik ve kentin tanıtılması adına da önemli bir fırsat” dedi.

Ulusal ve uluslararası televizyonların naklen yayınlarında Mersin'in adının sürekli anılacağına işaret eden Güzeloğlu, şöyle konuştu:
“Mersin adı sürekli anılıyor zaten. Şu anda Türkiye'nin tüm spor gündemi önümüzdeki günlerde Mersin'e bakıyor. Pazartesi Süper Lig'de Fenerbahçe'yi, bir hafta sonra da Beşiktaş'ı ağırlayacağız. Basketbolda da 2 takımla mücadele eden Mersin, zaten en üst ligde bulunan bir kent. Offshore yarışları da Mersin'e yakışan bir etkinliktir.”

Mersin'i en iyi tanıtan yarışma

Büyükşehir Belediye Başkanı Özcan da, belediye olarak her yıl offshore yarışlarına sponsor desteği verdiklerini belirterek, kentte beşincisi yapılan bu şampiyonanın Mersin'i ulusal ve uluslararası arenada en iyi tanıtan yarışma olduğunu ifade etti.

“Mersin'de çok güzel şeyler oluyor ama maalesef bunu iyi bir şekilde tanıtamıyoruz” diyen Özcan, bu yarışma ile bir eksiğin tamamlandığını, Mersin'i ulusal ve uluslararası arenada tanıtabildiklerini kaydetti.
Hafta sonu birçok ülkenin olimpiyat komitesi başkanları ve delegelerinin Mersin'de olacağına işaret Özcan, “Çok önemli 2-3 günü hep beraber yaşayacağız. Bugün de bu imzaları atmamız, bu güzel şeylerin üzerine bir güzellik daha kattı. Onun için çok mutluyum” dedi.

Mersin sahilleri doğal tribün

MTSO Başkanı Aşut da, “Bu yıl beşincisi düzenlenen bu muhteşem görsel şöleni Mersinlilerle paylaşacağız. Doğal bir tribün şeklindeki Mersin sahillerinde, sürat motorlarının uğultusunu duyacağız” diye konuştu.

Özellikle açık deniz koşulları ile hem sporculara hem de izleyenlere büyük heyecan ve zevk veren offshore yarışlarının, ulusal ve uluslararası alanda Mersin'in marka değerini arttıracak bir organizasyon olduğunu belirten Aşut, şunları kaydetti:
“2013 Akdeniz Oyunları öncesi böyle prestijli ve seyir değeri olan bir organizasyonun Mersin'de yapılıyor olması, kentimizin spordaki çeşitliliğini göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Yarışların, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda yapılması da bizi ayrıca sevindiren ve yarışma gününe daha da önem katan bir olay olarak görüyoruz. 29 Ekim'de herkesi, tüm Mersinlileri bu muhteşem görsel şölene davet ediyorum.”

İstanbul Offshore Kulübü yetkilisi Pınar Yılmaz da Mersin'in dünyaya tanıtılmasına destek oldukları için çok memnun olduklarını ifade ederek, “2011 yılının şampiyonlarını yine Mersin'den açıklayacağız. İnşallah önümüzdeki yıl da buradayız” dedi.

Konuşmaların ardından Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Sanayi ve Ticaret Odası ile Işıklar İnşaat ve Turizm Şirketi arasında sponsorluk anlaşması imzalandı.

Bunları da Beğenebilirsiniz