« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Offshore sporu gelişiyor

Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu bünyesinde faaliyetine devam eden offshore sporunun Türkiye'de hızla yayıldığı, 20 kulübün bünyesine motonotik (Motorlu Su Sporları) branşını eklediği bildirildi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Dünya Motonotik Federasyonu (UIM) Konsey Üyesi, Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Asbaşkanı ve aynı zamanda İstanbul Offshore Kulübü Başkanı Uğur Işık, “Işıklar Dünya Offshore 225 Şampiyonası”na katılmak üzere geldiği Adana'da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu spora ilginin her geçen gün arttığını söyledi.

Işık, offshore sporunun Türkiye'de çok hızlı bir gelişim gösterdiğini belirterek, “2003-2004 bu sporun Türkiye'de başlangıç yılları. O zamandan bu yana en çok takip edilen, izlenen spor dallarından biri haline geldi” dedi.

Bu sporun gelişmesinde düzenledikleri şampiyonaların televizyonda canlı yayınlanmasının çok etkili olduğunu ifade eden Işık, şunları kaydetti:
“Ayrıca üç tarafı denizlerle çevrili ve gölleri çok olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu nedenle deniz ve göllerde yapılan herhangi bir organizasyon herkesin ilgisi çekiyor. Türkiye'nin dört bir tarafında şampiyonalar düzenliyoruz. İstanbul'da başladık, Samsun'da ve Adana'da şampiyonamızın ayaklarını gerçekleştirdik. Erdek, Elazığ, Van, Kahramanmaraş, Gaziantep, Mersin'de de şampiyonalar yapmayı planlıyoruz. Bu sporu Türkiye'nin dört bir yanına götürüyoruz, böylece her kesimden büyük ilgi geliyor, hızlı bir gelişim süreci yaşanıyor.”

FEDERASYON KURMA ÇALIŞMALARI

Işık, şu anda Türkiye genelinde offshore'la uğraşan 50'nin üzerinde sporcu olduğunu belirterek, şöyle devam etti:
“Bu sporcuların tamamı İstanbul Offshore Kulübü bünyesinde. Çalışmalarımız arasına kendi motonotik federasyonumuzu kurma çalışmamız var. Şu anda Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu'nu bünyesinde faaliyetimize devam eden ediyoruz. Bu federasyon, bizim bu sporu yaymamızı ve kendi federasyonumuzu oluşturabileceğimiz aşamaya gelmemiz için destek veriyor. Bu da değişik kentlerdeki spor kulüplerinin bünyesine motonotik branşını da ekleterek oluyor. Şu anda birçok ilde bu sporda dalında faaliyet gösteriliyor. En az 20 kulüp motonotik branşını bünyelerine ekledi.
Adana'da Yelken Kulübü gelecek sezona 2 tekne ile hazırlanmak istiyor. Samsun'dan böyle bir beklentimiz var. Bu spor geliştikçe daha güzel yarışlar göreceğiz. Federasyonlaşma sürecine doğru hızla ilerliyoruz. En geç gelecek yıl Türkiye Motonotik Federasyonunu kurup, faaliyetlerimizi bu çatı altında sürdürmek istiyoruz.”

Şu anda Türkiye genelinde 50'nin üzerine olan sporcu sayısını artırmak için çalışmalar yaptıklarını anlatan Işık, 5 yıl sonra bu sporla uğraşan çok sayıda sporcu olacağını ifade etti.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz