OECD: Türkiye'yi destekliyoruz

Hürriyet Haber
08 Eylül 2000 - 00:00Son Güncelleme : 08 Eylül 2000 - 00:01

DEVLET Bakanı Recep Önal, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) Genel Sekreteri Donald Johnston'ın Türkiye'de izlenen ekonomik programı yerinde görmek amacıyla Türkiye'ye geldiğini söyledi. Devlet Bakanı Önal, OECD Genel Sekreteri Donald Johnston'u kabul ederek, bir süre görüştü.

Başkanlık Merkez Binası'nda yaklaşık 1 saat süren görüşmenin ardından Bakan Önal yaptığı açıklamada, Haziran ayında Paris'te gerçekleşen OECD toplantıları sırasında Johnston'un kendisine Türkiye'de izlenen ekonomik programı merak ettiğini ve Türkiye'ye ziyaret yapmak istediklerini söylediğini belirtti. Johnston'un bu çerçeve içinde Türkiye'ye geldiğini ifade eden Bakan Önal, görüşmede Türkiye'de uygulanan ekonomik programı anlattığını, Johnston'un da deneyimleri ile ilgili görüşlerini ortaya koyduğunu bildirdi. Bakan Önal, ‘‘Türkiye'deki ekonomik potansiyel hakkında bilgi verdim’’ dedi.

OECD Genel Sekreteri Johnston da yaptığı konuşmada, Türkiye'nin OECD açısından önemine değindi. Johnston, ‘‘OECD, Türkiye'de izlenen IMF destekli ekonomik programı destekliyor. Mevcut koalisyon hükümetinin sergilediği işbirliğinden çok etkilendim’’ dedi. Türkiye'de bütçe açıklarının azalmasının, enflasyonun düşmesinde yaşanan gelişmeleri cesaret verici olarak niteleyen Johnston, Türkiye'nin geleceği konusunda çok iyimser olduğunu ve özelleştirmenin çok aktif bir biçimde devam ettiğini söyledi.

Önal, OECD Genel Sekreteri Donald Johnson ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin kamu bankalarına ilişkin kanun hükmünde kararnamesinin durumunu sormaları üzerine şu cevabı verdi: ‘Kamu bankaları KHK’sında bir problem yok, son noktayı koyduk. Kamu bankalarımız bir program dahilinde özerkleştirilecek özelleştirilecek. Bütün amacımız bu.’

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı