Gündem Haberleri

GÜNDEM

  OECD: Küresel krizden çıkışta başı Asya çekiyor

  Reuters
  20.11.2009 - 12:08 | Son Güncelleme:

  Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) yayımladığı son Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel krizden çıkışta Asya’nın başı çektiğini söyleyerek, hükümetlerin 2010’un sonlarında faiz artırımlarına hazır olması uyarısını yaptı.

  Reuters’ta yayımlanan bir haber analizde, OECD tarafından yayımlanan raporda, Asya ülkelerinin son yıllarda yaşanan en kötü ekonomik krizden çıkışta önemli rol oynadığı ancak krizden kurtulmanın yüksek işsizlik ile aşırı borçlanmayı beraberinde getireceğine işaret edildi. 

   

  OECD açıklamasında, Batı’nın ekonomi devi ülkelerinin hükümetleri ve merkez bankalarının, mali politikada toparlanma sağlamak için çok düşük seviyelerde olan faiz oranlarında kademeli artışlar yapması, enflasyonun düşük olacağı 2010’un sonlarına doğru ise müdahalede bulunmaları gerektiğini belirtti.  

   

  2010 BÜYÜME TAHMİNİ ARTTI

  OECD ayrıca geçen Haziran ayında yapılan tahmine kıyasla 2010 için beklenen ekonomik büyümenin yüzde 2.3 değil, yüzde 3.4 oranında gerçekleşmesinin beklendiğini de ifade etti.

   

  Kurumda görevli ekonomistlerinden Jorgen Elmeskov, Reuters’a yaptığı açıklamada “Bir felaketin önlenmiş olduğu, ancak yüksek işsizlik ve yavaş ekonomik ilerleme içeren bir senaryoya bakıyoruz” dedi.

   

  Haber analizde OECD’nin ilerisi için beklentilerini yükselttiği, ABD’nin GSYİH rakamlarında 2009’daki yüzde 2.5 oranındaki daralmaya rağmen 2010 yılında aynı oranda büyüme beklediği ve 2011 yılı içinde yüzde 2.8 oranında büyümenin öngörüldüğü belirtildi.

   

  OECD, Euro Bölgesi’nin de 2010’da yüzde 0.9 ve 2011’de yüzde 1.7 büyüyeceğini öngörürken, Japonya’nın ise önümüzdeki sene yüzde 1.8 ve 2011 yılında ise yüzde 2 oranında büyüyeceğini öngördü.

   

  Haber analizde OECD’nin Haziran ayında hem adı geçen üç bölge, hem de üyeleri için büyüme oranını yüzde 1’in altında öngörmesine rağmen, 2010’daki GSYİH rakamlarında 1.9, 2011 yılında ise 2.5 oranında büyüme beklediğine dikkat çekildi.

   

  ASYA’DAKİ GELİŞME ÖNEMLİ

  Asya’dan sadece Japonya ve Güney Kore’nin üyeliği bulunan OECD, bölgedeki özellikle üyesi olmayan Çin’de görülen büyümenin daha güçlü bir OECD kalkınması için yararı olacağı ifadesine yer verildi.

   

  Haber analizde OECD’nin küresel büyüme tahminine yükselen ekonomiler Çin, Rusya, Brezilya ve Hindistan’ın yanı sıra, 30 üye ülkesini kattığı, tüm bu ülkelerin dünya sanayi üretiminin neredeyse yüzde 80’ini gerçekleştirdiği belirtildi.

   

  OECD’nin GSYHİ tahminlerinde üyesi olan ülkeler için sadece yüzde 1.9 oranında büyüme beklerken, 2009’da yüzde 8 büyüyen Çin için 2010’da yüzde 10’un üzerinde büyüme beklediğini ifade etti. Reuters, bu tahminin Batı’nın azalan üretim gücünü gösterdiğini belirtti.

   

  OECD’nin Hindistan için 2010’da yüzde 6.1, 2011’de yüzde 7.3 oranında büyüme tahmin ettiğini belirten Reuters, bu rakamın Brezilya için 2010’da 4.8 olduğuna yer verdi.
  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı