OECD, G7 ülkelerinin büyüme tahminlerini aşağı çekti

AA
06.09.2012 - 15:07 | Son Güncelleme:

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) bugün yayımladığı raporunda küresel ekonominin birkaç ay öncesine oranla daha da kötüye gittiğini belirterek G7 ülkelerinin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize etti.

Merkezi Paris'te bulunan kuruluşun raporunda ilkbahardan bu yana ekonomik görünümün Avro Bölgesi'ndeki gelişmelerin etkisiyle belirgin biçimde kötüleştiği ve yetkililerin kötüleşmenin temel nedenlerine inememesi durumunda bu yavaşlamanın süreceği belirtildi.

OECD Başekonomisti Pier Carlo Padoan, Euro Bölgesi'nin krizin can alıcı noktasını oluşturduğunu belirterek, “Genel resme baktığımızda küresel ekonominin birkaç ay öncesine oranla daha kötü durumda olduğunu teyit edebilirim” ifadesini kullandı.

Raporda, G7 ülkelerinin 2012 yılında yüzde 1,4 büyüyeceği öngörülürken ABD'nin bu yıl için büyüme tahmini yüzde 2,4'ten yüzde 2,3'e çekildi.

Euro Bölgesi'ndeki krizin çekirdek ülkelere de baskı yapmaya başladığı bildirilen raporda buna bağlı olarak Almanya'nın daralacağı öngörüldü. Buna göre ülke üçüncü çeyrekte yüzde 0,5, son çeyrekte ise yüzde 0,8 daralacak. Ancak ülkenin yılın ilk yarısındaki güçlü performansı dolayısıyla ülke 2012 genelinde yüzde 0,8 büyüyecek.

Fransa'nın 2012 büyüme tahmini yüzde 0,6'dan yüzde 0,1'e indirilirken büyüme tahminlerinde en sert düşüş ise İngiltere'de gerçekleşti. Ülkenin yıllık bazda büyüme tahmini yüzde 0,5'lik artıştan yüzde 0,7 daralmaya revize edildi. Raporda ayrıca İtalya ekonomisinin daralma tahmini de yüzde 1,7'den yüzde 2,4'e yükseltildi.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı