Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ödünç geldim, emanetsin elimde

  Hürriyet Haber
  16.02.2005 - 11:52 | Son Güncelleme:

  "Selvi Boylum Al Yazmalım", "Mine", "Adak", "Berdel", "Düş Gezginleri", "Gece Melek ve Bizim Çocuklar", "Eylül Fırtınası" usta yönetmen Atıf Yılmaz'ın sinemamıza armağan ettiği sayısız filmden bazıları. Yeşilçam'ın duayenlerinden Atıf Yılmaz, beş yıl aradan sonra çektiği ilk sinema filmi olan "Eğreti Gelin'de Anadolu'nun tartışılan geleneklerinden birini beyazperdeye taşıyor.
    Bırakın, içinizdeki çocuk hiç büyümesin
    Göklerin Hakimi geliyor

  Film, Şükran Kozalı'nın "Eğreti Gelinler" adlı kitabının bir uyarlaması. Cumhuriyet'in ilk yıllarında, Denizli'de erkekleri evliliğe hazırlayan ve "Eğreti Gelin" adı verilen kadınlardan birinin öyküsünün anlatıldığı film, çekimleri sırasında özellikle de geçmişte bu geleneğin var olduğu iddia edilen Denizli'de tartışma yaratmıştı. 

  Filmin konusu kadar oyuncu kadrosu da dikkat çekici. Eğreti Gelin'i Nurgül Yeşilçay canlandırıyor. Onun evlilik dersleri verdiği genç rolünde ise Onur Ünsal var. Müjde Ar, Metin Akpınar, Fikret Hakan kadroda rol alan diğer oyuncular.

  İster artık unutulmuş bir gelenek olsun, ister tamamen kurgudan ibaret olan bir hikaye, sonuçta Eğreti Gelin usta bir yönetmenin elinden çıkma eli yüzü düzgün bir film.

  FİLMİN KONUSU

  Oğlan on sekizine gelmiş ve aklı bir karış havada. Evlilik adama oyun gibi görünüyor. Oysa kız evi hazır. Aileler arasında ortaklıklar kurulacak, düzen işleyecek. Oğlan kukla oynatıyor, çadır tiyatrosunda horoz kılığına giriyor. Nişanlısı ya sabır çekiyor... Anası ya da babası olsanız ne yapardınız? Anlamadım! Eğreti Gelin mi getirirdiniz? O da ne demek? Eğreti... Gelin... Film adı gibi: komedi... tutku... aşk...

  NOTLAR... NOTLAR.. NOTLAR...

  * Altı haftalık bir ön çalışmanın ardından, ünlü yönetmen Atıf Yılmaz, yeni filmi Eğreti Gelin 'in çekimlerine 6 Eylül'de Kastamonu 'da başladı.

  SEZEN AKSU'DAN "EĞRETİ GELİN" ŞARKISI


  "ödünç geldim, emanetsin elimde
  yasak döşeklere ömrün serilir
  ali derim, dünya döner dilimde
  çocuk uyur, er uyanır koynumda
  duyulsun ki ibret olsun aşkımız
  eğretiyim, bana yer yok düğünümde
  kırk düğüne bedel bir günahımız"

  * 60 kişilik bir ekiple çekilen filmin büyük bir bölümü, olağanüstü bir tarihi dokuya sahip olan bu şehirde çekildi.

  * Kastamonulular 'ın büyük ilgi gösterdiği filmin, bir dönem filmi olması nedeniyle yaşadığı doğal zorluklar, halkın yardımsever ve misafirperver yaklaşımları sayesinde en aza indirgendi.

  * Toplam 6 hafta süren çekimler, Kastamonu'dan sonra, önce Uşak ve ardından da İstanbul'da devam etti ve Ekim ayı ortalarında tamamlandı.

  * Filmin Sezen Aksu imzalı şarkısı da oldukça dikkat çekici.

  FİLMİN KÜNYESİ
  Yönetmen: Atıf Yılmaz
  Senaryo: Tarık Günersel
  Oynayanlar: Müjde Ar, Metin Akpınar, Nurgül Yeşilçay,  Onur Ünsal, Fikret Hakan, Füsun Demirel, Şevket Çoruh,Eylem Yıldız, Nilüfer Aydan, Mehmet Esen, Esra Aymutlu, Pınar Öğün, Kıvanç Başkan, Hakkı Gültürk

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı