Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ödülü, barışa katkı için kabul etti

  Ümit ÇETİN/ANKARA
  31 Ekim 2008 - 00:00Son Güncelleme : 31 Ekim 2008 - 01:58

  Ünlü yazar Yaşar Kemal, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldüğünü Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Prof. Mustafa İsen’den öğrendi.

  Yaşar Kemal’in ilk tepkisi, "Prensip olarak ödül almıyorum" oldu. Ancak Prof. İsen’in, "Barışa katkısı olur" sözünden etkilenen Yaşar Kemal, bir süre düşündükten sonra ödülü kabul ettiğini bildirdi.

  CUMHURBAŞKANLIĞI Kültür ve Sanat ve Büyük Ödülü’nün üç sahibinden biri olan ünlü yazar Yaşar Kemal’in, ödülü barışa katkısı olması amacıyla kabul ettiği ortaya çıktı. Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Değerlendirme Kurulu, edebiyat ödülü için Yaşar Kemal’in ismi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sunuldu. Gül’ün öneriyi memnuniyetle karşılaması üzerine Genel Sekreter Prof. Mustafa İsen, Yaşar Kemal’i aradı. Kemal’e ödülün niteliklerini anlatan Prof. İsen, büyük ödülün kendisine verileceğini ifade etti.

  İkna turu

  Yaşar Kemal, "Ben prensip olarak ödül almıyorum. Bu nedenle bu ödülü de kabul edemem" diyerek ödülü kabul etmek istemedi. Prof. İsen, aldığı bu yanıt üzerine uzun bir ikna konuşması yaptı. Prof. İsen, ödülü kabul etmesinin toplumsal barışa katkı sağlayacağını, bu ödülün siyasi bir yanı olmadığını, bunun da Türkiye için önemine değindi.

  Prof. İsen Hürriyet’e Yaşar Kemal ile yaptığı konuşmayla ilgili olarak, "Kendisine, ’Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından verilecek bu ödülü, hayatınız boyunca edebiyata, kültür hayatına yaptığınız katkılara Türkiye’nin bir teşekkürü olarak görmelisiniz. Bu ödül, size belli bir görüş çerçevesinde değil, Türkiye’yi temsil eden makam tarafından verilecek’ dedim" bilgisini verdi.

  Prof. İsen’in acele etmemesi ve düşünmesi önerisini kabul eden Yaşar Kemal, bir süre sonra İsen’i aradı. Yaşar Kemal, Prof. İsen’e, "Söylediklerinizi düşündüm. Toplumsal barışa katkısı olabileceğini düşünüyorum. Türkiye’nin günlük siyasi polemiklerinden uzak bir makam olan Cumhurbaşkanlığı’nca verilecek bu ödülün Türkiye’ye katkı sağlaması için ödülü almaya karar verdim" dedi. Yaşar Kemal’den olumlu yanıt alan Köşk, önceki gün ödül alanları açıkladı.

  Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, aralık ayında Çankaya Köşkü’nde düzenlenecek bir törenle sahibini bulacak.

  YAŞAR KEMAL

  Barış ümidim güçleniyor

  Ünlü yazar Yaşar Kemal, edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne değer görülmesi konusunda bir açıklama yaptı. Usta yazar, kitaplarını yayınlayan Yapı Kredi Yayınları aracılığıyla yaptığı açıklamada, "Bu ödülün, bana verilmesini Türkiye’de siyasal duruşun, barış ve insan hakları mücadelesinin dışlanmaması konusunu ve toplumsal barışa giden yolun açılmak üzere olduğunun bir işareti olarak görmek istiyorum. Bu ödülün siyaset ve partilerüstü bir kurum olan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilmesi bu açıdan ümidimi güçlendiriyor" dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı