İZMİR HABERLERİ

Ödüllü yazar 'Kitap Kokusu'na konuk oldu

DHA
28.03.2016 - 12:20Son Güncelleme :
DHA

KONAK Belediyesi'nin davetlisi olarak İzmir'e gelen, 'Bu Kitabı Çalın' adlı hikaye kitabıyla birçok ödüle layık görülen Yazar Murat Gülsoy, okurlarıyla buluştu.

Konak Belediyesi'nin başlattığı ve edebiyatseverlerin büyük ilgiyle takip ettiği 'Kitap Kokusu' isimli etkinliğin bu ayki konuğu Yazar Murat Gülsoy oldu. Konak Belediyesi Türkan Saylan Alsancak Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen buluşmaya çok sayıda dinleyici katılırken, etkinliğin sunumunu İzmirli yazar Fergun Özelli üstlendi. İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olan Gülsoy, bilimle ve sonrasında da edebiyatla ilgilenmeye nasıl başladığını anlattı. İlk olarak dergilerde öyküleri yayınlanan ve uzun bir yol kat ettikten sonra 'Bu Kitabı Çalın' adlı hikaye kitabıyla 2001 yılında Sait Faik Hikaye Armağanı'nı kazanan Gülsoy, yazarlık serüvenini dinleyicilerle paylaştı.

"KİTAPLARIM BENİM GERÇEKLİĞİM"

Söyleşide yazın hayatına nasıl başladığını anlatan Murat Gülsoy, “Bilimsel gerçeklik benim dışımdaki gerçeklik ama kitaplarım benim gerçekliğim. Bilim, genelin bilgisini verirken, sanat bir tane olanın, tekilin bilgisini verir. Çocukken kitap okudukça dünyamın genişlediğini hissederdim. Ne zamanki Oğuz Atay'ın 'Tutunamayanlar' eserini okudum o zaman ben de yazmaya karar verdim. Onu kendime çok yakın hissettim. Ben de yazabilirim hissini uyandırdı" dedi. Yapıtlarında gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları akıcı bir üslupla ele alan Gülsoy, okurlarıyla son derece samimi bir söyleşi gerçekleştirdi. Katılımcıların sorularını da yanıtlayan yazar, etkinlik sonunda kitaplarını okuyucular için imzalamayı da ihmal etmedi. Kitapları İngilizce, Almanca, Çince, Makedonca, Rumence, Bulgarca, Arapça, Arnavutça dillerine çevrilen Gülsoy, Yunus Nadi Roman Ödülü ile Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü'nün yanı sıra son olarak 2014 yılında Sedat Simavi Edebiyat Ödül'üne layık görülmüştü.

Kitap Kokusu etkinliğinin gelecek ay ki konuğu ise Murathan Mungan. Yazar, edebiyatseverlerle 24 Nisan Pazar günü saat 15.00'te Selahattin Akçiçek Eşrefpaşa Kültür Merkezi'nde buluşacak.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Ödüllü yazar 'Kitap Kokusu'na konuk oldu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Mart 2016 tarihinde saat 12 20’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ödüllü yazar 'Kitap Kokusu'na konuk oldu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı