"Cengiz Semercioğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Cengiz Semercioğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Cengiz Semercioğlu

Ödüllü torbanın ’benzeri’ varmış

Perşembe günü YKM’nin yaratıcı alışveriş torbasını yazmış, "Bunu Adidas ya da Nike yapsa alkışlardık, YKM’yi de alkışlayalım" demiştim.

TBWA/İstanbul reklam ajansı tarafından yaratılan torba, Avrupa Reklamcılık Ödülü Epica’da birincilik, Golden Drum ödüllerinde üçüncülük kazanmıştı.

Bu yazıdan sonra reklam dünyasından ve okurlardan çok sayıda mail geldi.

Meğer YKM’nin "Atlama ipi" konseptini daha önce düşünenler varmış.

Alman reklam ajansı Weigertpirouzwolf’un, Sacs Meridian Spa Health Club için tasarladığı alışveriş torbası YKM’nin birebir aynısı.

Fotoğrafları yukarıda; soldaki Almanlar’ın yaptığı, sağdaki ise YKM’nin ödüllü torbası.

Hangisinin daha önce tasarlandığı konusunda benim bir iddiam yok.

Ama kafayı kopya reklamlara takmış Fransız internet sitesi www.joelapompe.net, Almanlar’ınkinin orijinal, YKM’ninkinin kopya olduğunu söylüyor.

Aynı sitede Yavuz Turgul ve Jeffi Medina’nın reklam ajansı olan Medina Turgul’un yarattığı Volkswagen Touareg reklamının, Hakuhodo adlı bir Fransız ajans tarafından Honda CRV reklamı için kopyalandığı da fotoğraflarla gösteriliyor.

Benim merak ettiğim, 32 Avrupa ülkesinde yayınlanan pazarlama iletişimi dergi yöneticilerinden oluşan jürinin nasıl olup da bu benzerlikten haberdar olmadığı ve YKM’ye büyük ödül verdiği...

Tesadüftür diyeceğim ama tesadüfün bu kadarı da fazla değil mi...

Bu arada reklam sitelerini gezerken birbirinden ilginç alışveriş torbalarına rastladım.

En az YKM’ninki (ya da Almanlar’ınki) kadar yaratıcı...

Ben en çok silahlı olanı beğendim...

Kurtlar Vadisi kriz geçirtti

Kurtlar Vadisi Irak filminin izleyici üzerinde nasıl bir etki yarattığını geçen gün bana anlatılan bir olayla çok daha iyi anladım.

Tarih: 16 Şubat Perşembe...

Yer: Cevahir Megaplex, 7’inci salon.

Zaman: 21.00 seansı.

Kurtlar Vadisi Irak filminin en çarpıcı sahneleri arasında, köydeki düğünün basılıp insanların öldürülmesi ve Ebu Garib cezaevindeki işkence görüntüleri yer alıyor.

İşte bu sahnelerden ikincisi gösterilirken, sözkonusu sinemada genç bir kız sinir krizi geçiriyor.

Ebu Garip’teki işkence sahnelerini izlerken seyirciler arasında bulunan bir genç kız birden ağlamaya ve bağırmaya başlıyor.

Genç kızı sakinleştirmek mümkün değil.

İnsanların üzerine tazyikli suların sıkıldığı, çırılçıplak soyulup üstüste yığıldığı sahneleri gördükçe genç kızı daha da kötü oluyor, daha da çok bağırıp ağlıyor.

Bir türlü sakinleşmeyen genç kızı sonunda iki genç kollarına girerek salondan çıkarıyorlar.

Kız filmin devamını izleyemiyor.

"It’s just a movie" diyenlere aktarmak istedim.
X