ANKARA HABERLERİ

ODTÜ’ye '30 yaş sınırını  kaldır’ tavsiyesi

Hürriyet Haber
09.01.2018 - 16:36Son Güncelleme :

Kamu Denetçiliği Kurumu, 30 yaşını dolduran öğrencilerin yurtlarda kalmasını engelleyen yönetmelik hükmünün değiştirilmesine ilişkin ODTÜ’ye tavsiyede bulundu.

Hürriyet Haber

ORTA Doğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) Mühendislik Fakültesi’nde okuyan bir öğrenci, üniversiteye bağlı yurtlarda kalmak için başvuru yaptı.
Üniversitenin ‘Yurtlar Yönetmeliği’nde yer alan madde uyarınca 30 yaşını doldurduğu gerekçesiyle müracaatı reddedilen öğrenci, konuyu Kamu Denetçiliği Kurumu’na(KDK) taşıdı.
Kurumun incelemesi sırasında üniversite tarafından gönderilen yazıda, yönetmelik maddesinde, "30 yaş ve üzerinde olan öğrencilerin yaş ortalamasının yurtlarda kalan öğrencilerin yaş ortalamasının üzerinde olması ve yaş farkının uyum problemine yol açması nedeniyle söz konusu öğrencilerin yurt başvurularının kabul edilmemesi gerektiği" gerekçesiyle düzenleme yapıldığı aktarıldı.

BOĞAZİÇİ VE HACETTEPE ÖRNEĞİ

ODTÜ Yurtlar Yönetmeliği'nde yer alan düzenleme ile kişiye tanınan hakkın kullanımının kısıtlandığını, bu uygulamanın normlar hiyerarşisine açık aykırılık teşkil ettiğini tespit eden KDK, yönetmelikteki 30 yaş sınırının kaldırılmasına, başvurucu öğrenciye barınma hakkının verilmesine yönelik tavsiye kararı verdi. KDK'nın kararında ayrıca Boğaziçi ve Hacettepe gibi üniversitelerin yurt yönetmeliklerinde, öğrencilerin yurda başvuru ve kabul şartlarında yaş şartı ile ilgili herhangi bir sınırlamaya ilişkin düzenleme yer almadığı da vurgulandı. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ODTÜ’ye '30 yaş sınırını  kaldır’ tavsiyesi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ocak 2018 tarihinde saat 16 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ODTÜ’ye '30 yaş sınırını  kaldır’ tavsiyesi haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Mayıs 2018, Pazartesi
 • İmsak
  03:56
 • Guneş
  05:35
 • Öğle
  12:51
 • İkindi
  16:41
 • Akşam
  19:55
 • Yatsı
  21:27
Sayfa Başı