Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ODTÜ'lü öğrenciler Çin’de yarışacak

  AA
  03.06.2013 - 12:35 | Son Güncelleme: 03.06.2013 - 12:37

  Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencilerinin tasarladığı ‘Akıllı Ev’ projesi Çin Halk Cumhuriyeti'nde yapılacak ‘Solar Decathlon’ yarışmasında yer alacak.

  MESA'da tanıtımı yapılan ‘Akıllı Ev’, çevresel etkisi en aza indirilmiş, enerji verimliliği en üst seviyede, enerji ihtiyacını güneşle karşılayacak şekilde tasarlandı. ‘Solar Decathlon’ için 10 Haziran'da Çin'e gönderilecek çalışma, çeşitli ülkelerden katılacak 22 projeye karşı yarışacak. Yüksek enerji verimliliği sağlayan projeyi tasarlayan, ODTÜ mimarlık ve elektrik-elektronik mühendisliği bölümü öğretim üyesi ve öğrencileri, projeyle yenilenebilir enerji alanına katkı sağlamayı ve atıkların değerlendirilmesi konusunda toplumsal bilinci artırmayı hedeflediklerini söyledi.
  Öğrencilerden  Zeynep Aysu Ünal, "Akıllı Ev" tasarımının amacının, konfor ve estetik kaygıları göz önüne alarak çevresel etkisi en aza indirilmiş, enerji verimliliği en üst seviyede tasarruflu bir ev ortaya çıkarmak olduğunu belirt ti.
  Ünal, evin mimarisinde geleneksel Türk avlu modelini uyguladıklarını, Ortadoğu mimarisiyle yaratıcı fikirleri harmanladıklarını, yalıtımda kot kumaşından yararlandıklarını anlattı.
  Evin Çin'e nakli ve beyaz eşyalar konusunda sıkıntı yaşadıklarını belirten Ünal, bu konuda destek beklediklerini söyledi.
  Ünal, ‘Solar Decathlon Çin 2013’ yarışmasından sonra projeyi yurt içi ve yurt dışında sergilemek, alternatif yaşam şekilleri hakkında bilgilendirme çalışmaları yapmak istediklerini dile getirdi.
  Ekleme yapılarak, büyütülebilen ve içerisinde kullanılan mobilyalar katlanabilir özelliğe sahip şeklide projelendirilen çalışmanın maliyeti 150 bin dolar. 3 yıl devam eden proje, ev fiyatı da eklendiğinde 230 bin dolara mal oldu. Maliyetinin büyük bir kısmı sponsorlar tarafından karşılandı.
  Geleneksel Türk mimarisinden esinlenen evin iç avlusunda, camla kaplı yağmur sularının toplandığı bir havuz yer alıyor. Bu havuzdaki su, evdeki ısının belli bir derecede kalmasını sağlıyor. Avluda uygulanan çatı tasarımı evin hava sirkülasyonunu sağlarken, deprem, sel, heyelan gibi doğa olaylarında evin sarsıntı yaşamaması için de duvarlarda çaprazlama yöntemi kullanıldı.
  Yarışmada sergilenecek evler, mühendislik, mimarlık, satılabilirlik, tanıtım, ekonomiklik, çevreye uyum, enerji dengesi ve verimliliği gibi alanlarda özel jürilerce değerlendirilecek.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı