ANKARA HABERLERİ

ODTÜ'lü bilim insanları Pasifik’e dalacak

Selma KASAP/AA
22.03.2017 - 17:18Son Güncelleme :

ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden bilim insanları, Kosta Rika'nın batısından bin 200 deniz mili uzaktaki Pasifik Okyanusu'nun 2 bin 500 metre derinine yapacağı dalışla ‘küresel ısınmanın etkilerini’ araştıracak.

Selma KASAP/AA

 

Dalışı, titanyum bir küreden oluşan denizaltı ile yapacaklarını belirten ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Yücel, dalış sırasında ODTÜ logosunun bulunduğu bir küreyi de Pasifik Okyanusu'nun dibine yerleştirip görüntü alacaklarını kaydetti. Okyanusun tabanında yer kabuğunun ayrıldığı bölümler bulunduğuna, bu bölümlerin yeryüzündeki volkanlar gibi deniz ve okyanus tabanında da volkanlar oluştuğuna işaret eden Yücel, şöyle konuştu:

MADEN DE ARANACAK

"Dalışı yapacağımız okyanusun tabanında sıra dağlar gibi uzanmış volkanlar bulunuyor. Bu nedenle de bu bölgede sıcak su çıkışları oluyor. Sıcak suların beraberinde getirdiği metaller, demir, altın, gümüş gibi ekonomik açıdan değerli maden yatakları da bu bölgelerde bulunuyor. Tabii araştırmamızda bu değerli yatakları da araştıracağız. Okyanusta canlının olması demek, atmosferdeki fazla karbondioksidin emilmesi demek. Burada küresel ısınma devreye giriyor. Okyanusların neden üçte birinin çöl olduğunu bu araştırma sonunda anlamaya çalışacağız" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ODTÜ'lü bilim insanları Pasifik’e dalacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Mart 2017 tarihinde saat 17 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ODTÜ'lü bilim insanları Pasifik’e dalacak haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı