ANKARA HABERLERİ

ODTÜ’de protezler yazıcıdan çıkacak

Göksel YILDIRIM/AA
05.01.2018 - 16:13Son Güncelleme :

ODTÜ Biyomalzeme ve Doku Mühendisliği Mükemmelliyet Merkezinin (BIOMATEN) Kurucu Müdürü Prof. Dr. Vasıf Hasırcı ile ODTÜ Teknokent’te faaliyet gösteren BTech Innovation Genel Müdürü Kuntay Aktaş arasında, kafatası kırıklarının tedavisinde kullanılmak üzere, zamanla eriyip doğal dokunun yeri alacak, 3 boyutlu yazımla üretilecek kraniyofasyal protezler geliştirilmesi için lisans anlaşması yapıldı.

Göksel YILDIRIM/AA

Vücutta eriyip zamanla yerini gelişen kemiğe bırakacak bir malzeme geliştiren Prof. Dr. Hasırcı ve ekibi ile Türkiye'de 3 boyutlu yazıcı firmalarından BTech Innovation, anlaşma kapsamında trafik kazası, ateşli silah yaralanması, tümör gibi sebeplerle kaybedilen kemik dokuları yerine geçebilecek, vücutta zamanla eriyecek ve hastaya özel olarak tasarlanabilecek bir protez geliştirilmesini hedefliyor.

YARARINI GÖRMEK İSTİYORUZ

Prof. Hasırcı, “Biyomalzeme araştırmacıları olarak bizler de bu alanda yaptığımız çalışmaların insanlara sağlayacağı yararları görmek istiyoruz. Bu nedenle bu ortak çalışmayı üniversite-endüstri uygulaması açısından çok olumlu bir ilişki olarak görüyorum" dedi. BTech Innovation Genel Müdürü Kuntay Aktaş da, "Ülkemizin en önemli bilim insanlarıyla çalışıp kendi teknolojimizle birleştirme fırsatı bulduğumuz için oldukça heyecanlıyız. Bundan sonraki süreçte bu teknolojiyi ticarileşebilir ürüne dönüştürmek için gayret göstereceğiz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ODTÜ’de protezler yazıcıdan çıkacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Ocak 2018 tarihinde saat 16 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ODTÜ’de protezler yazıcıdan çıkacak haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Kasım 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:03
 • Guneş
  07:31
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:37
 • Yatsı
  18:59
Sayfa Başı