ANKARA HABERLERİ

ODTÜ Teknopark bilgisini Pakistan’a götürecek

Hürriyet Haber
07.10.2011 - 00:00Son Güncelleme :

ODTÜ Teknopark A.Ş. Pakistan’da teknopark çalışmalarına danışmanlık yapacak. ODTÜ Teknopark A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Batum: “Uluslararası platformda tanınan ve yıldızı her geçen gün parlayan ODTÜ Teknopark’ın bilgi ve tecrübelerini Pakistan’a taşıyacağız.” dedi.

Hürriyet Haber

ORTA Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) bünyesinde faaliyet gösteren ODTÜ Teknopark A.Ş. Pakistan  Yüksek Öğrenim Kurumu (HEC) ve ülkenin önde gelen üniversiteleriyle işbirliği  yaparak Pakistan’da teknopark çalışmalarına danışmanlık yapacak.
Bu amaçla Pakistan’ın başkenti İslamabad’da gelen ODTÜ Teknopark A.Ş.  Genel Müdür Yardımcısı Ufuk Batum, Türkiye’nin  kalkınmasında önemli rol oynayan, Türkiye çevresindeki geniş coğrafyada kabul  gören, uluslararası platformlardan işbirliği teklifleri alan ve yıldızı her geçen  gün parlayan ODTÜ Teknopark modelini Pakistan’a taşımayı amaçladıklarını  söyledi.
Sorunlar çözülecek
Teknopark konusunda Türkiye’de öncü olan ODTÜ’nün birikim ve tecrübesini  ülke dışına başarıyla taşıdıklarını ifade eden Batum, ODTÜ Teknopark modelinin  Pakistanlı akademik çevrelerin ilgisini çektiğini ve bu alanda işbirliği yapmak  amacıyla HEC yetkililerinin kendilerini Pakistan’a davet ettiklerini belirtti.
ODTÜ Teknopark’ın, HEC ve ülkenin önde gelen üniversitelerine ilk etapta  İnovasyon (yenilikçilik), eş güdüm ve teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak  konusunda danışmanlık yapmayı planladıklarının altını çizen Batum, ODTÜ Teknopark  Modelinin Pakistan’da başarıyla hayata geçmesi durumunda ülkenin eğitim, üretim  ve ekonomi alanlarında birikmiş birçok sorunlarının orta vadede çözülmeye  başlayacağını da kaydetti.
Üniversite sanayi işbirliği
Teknoparkların kurulduktan sonraki 10 yılda tecrübe ve metodoloji  kazandıklarını, sonraki 10 yılda ise ülkenin sosyoekonomik yapısını ileriye  taşıdığını vurgulayan ODTÜ Teknopark AŞ. Genel Müdür Yardımcısı, “Teknoparklar  düşük katma değerli ürün ve hizmetleri daha yüksek katma değerli ürün ve  hizmetlere dönüştürür. Pakistan gibi gelişmekte olan ülkeler üniversite ile  sanayi işbirliğini sağlayan ve üretim kalitesini doğrudan etkileyen teknoparklara  gelişmiş ülkelerden daha çok ihtiyaç duymaktadır” dedi.
Son yıllarda önemli sorunlar yaşayan Pakistan’da kurumlar arasında  dayanışma ve işbirliği yaparak sınırlı kaynaklarının daha verimli duruma  getirmeyi amaçladıklarını belirten Batum, ülkenin ihtiyaçları ve kapasitesine  göre ilk önce büyük kentlerde kurulması planlanan teknopark projelerine  danışmanlık yapacaklarını anlattı.
 Türkiye’de bilim ve teknoloji alanında ODTÜ’nün öncü rolü olduğuna  dikkati çeken Batum ayrıca, Pakistanlı yetkililerin kendilerine rol model olarak  ODTÜ Teknopark Modelini belirlemelerini ve işbirliği tekliflerini Türkiye’de  bilim ve teknolojik gelişmişliği gösteren sevindirici bir gelişme olarak  nitelendirdi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ODTÜ Teknopark bilgisini Pakistan’a götürecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı