ANKARA HABERLERİ

ODTÜ şirket kuracak

Selma KASAP/AA
05.09.2017 - 15:46Son Güncelleme :

ODTÜ, Üretim Reform Paketi'nde yer alan ve üniversitelerin teknoloji transfer şirketi kurabilmelerine olanak sağlayan kanunun ardından, üniversitedeki buluşların ticarileşmesini sağlayacak bir anonim şirket (A.Ş.) kurmak için düğmeye bastı.

Selma KASAP/AA

ODTÜ, Üretim Reform Paketi'nde yer alan ve üniversitelerin teknoloji transfer şirketi kurabilmelerine olanak sağlayan kanunun ardından, üniversitedeki buluşların ticarileşmesini sağlayacak bir anonim şirket (A.Ş.) kurmak için düğmeye bastı. Üretim Reform Paketi ve Sınai Mülkiyet Kanunu'nun üniversiteler için bir milat niteliği taşıdığını belirten ODTÜ Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ahmet Yozgatlıgil, bu düzenlemeler kapsamında üniversitelerin de geliştirilen patentler üzerinde yüzde 100 hak sahibi olabileceklerini ve kuracakları TTO A.Ş'leri aracılığıyla ticarileşme çalışmalarını gerçekleştirebileceklerini söyledi. ODTÜ'nün bugüne kadar TTO olarak 8 lisans ve 3 devir anlaşması yaptığını ve bu anlaşmalar yoluyla 2 milyon euronun üzerinde gelir elde edildiğini aktaran Yozgatlıgil, ancak bu gelirlerin dolaylı yoldan üniversiteye aktarıldığını anlattı.

ARACI GÖREV ÜSTLENECEK

Üniversitenin TTO'su aracılığıyla şimdiye kadar 153 uluslararası patent, 72 ulusal patent başvurusu yaptıklarını ifade eden Yozgatlıgil, "Şu anda portföyümüzde ODTÜ'lü bilim insanları tarafından geliştirilmiş 100'e yakın buluş var. ODTÜ TTO, bu buluşların her birinin patentlenmesi ve ticarileşme potansiyeli üzerinde yoğun bir şekilde çalışma yürütüyor. Kanuna göre, kurulacak anonim şirket, öğretim üyelerinin buluşlarını ulusal ve uluslararası patent başvurularını gerçekleştirecek, finansal desteği sağlayacak. Bu fikirler patentlerle korumaya alındıktan sonra bir pazar araştırması yapılacak. Buluşların sanayiye aktarılma potansiyelleri tespit edilip ulusal ve uluslararası şirketler ile görüşülecek. Buluşların şirketleşmesi için TTO'lar bu aracı görevini üstlenecek" diye konuştu.

Etiketler: şirket kurmak

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden ODTÜ şirket kuracak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Eylül 2017 tarihinde saat 15 46’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça ODTÜ şirket kuracak haberi güncellenecektir.


ANKARA YOL DURUMU
Ankara1 DERECE
Yol durumu »
ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
25 Kasım 2017, Cumartesi
 • İmsak
  05:53
 • Guneş
  07:38
 • Öğle
  12:47
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:34
 • Yatsı
  19:07
Diğer iller için Namaz Vakitleri »
Sayfa Başı