Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ODTÜ Rektörü: Başörtülü öğrencinin öğrenim hakkı kısıtlanmadı

  AA
  23 Eylül 2013 - 13:39Son Güncelleme : 23 Eylül 2013 - 13:39

  ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar, üniversiteye yeni kayıt olan başörtülü öğrencilerle iki kız öğrencinin tartışmasını yorumladı. Acar, “Öğrenim hakkının kısıtlanması ile ilgili değil” dedi.

  ODTÜ’nün 2013-2014 akademik yılı, düzenlenen törenle başladı. Törende konuşan Rektör Prof. Dr. Acar, yeni gelen öğrencilerin kayıtlarının ikinci gününde yaşanan bir olay nedeniyle üniversitelerini hedef alan tepkilerin düzeyi ve niteliğine de değindi. Acar, “Konu hakkındaki rektörlük duyurusunda da açıkça belirttiğimiz gibi, söz konusu olayın başı örtülü öğrencilerin öğrenim hakkının kısıtlanması ile ilgili bir yönü yoktur” dedi.
  Olayın adli makamlara yansıdığını belirten Acar, üniversitenin de bu konuda bir ön soruşturma başlattığını anımsattı. Acar, şöyle devam etti:
  “Ancak birçok basın organında yer alan şiddetli ve yaygın suçlama ve çağrılar, toplumumuzdaki önyargı ve kutuplaşmanın ne kadar derin olduğunu ve daha da derinleştirecek ölçüsüz ve temelsiz tepkilerin ne kadar kolay verildiğini gösteriyor. Bu tür olaylara hınçla yaklaşmanın toplumumuzu daha da gereceğini görüyoruz. Öncelikle siyasetçilerimizin ve fikir önderlerinin, tutum ve davranışlarıyla ve uyguladıkları politikalarla kutuplaşmaların artması için değil, azalması için örnek olmalarını bekliyoruz.”

  ”ODTÜ’lüler sorumlulukla davranacaklar”

  Taraf olanların yaşadıkları gerginliklerde sembollere ve somut hedeflere ihtiyaç duyduklarını belirten Acar, bu olaylarda da ODTÜ’yü bir sembol ya da hedef olarak tanımlama ve toplumdaki sürtüşme ve anlaşmazlıkların odağı haline getirme çabalarını gördüklerini söyledi.
  Acar, “Bu çabaların başarısız kalması için tüm ODTÜ’lülerin sorumlulukla davranacaklarını biliyorum. Üniversitemizin ve ülkemizin bu zorlukları da aşacağına ve çok daha aydınlık bir dönemin bizi beklediğine inanıyorum” dedi.
  -Rektörden öğrencilere mesaj
  ODTÜ’nün dünyanın en seçkin eğitim kurumları arasında yer aldığını ifade eden Acar, öğrencilere şöyle seslendi:
  “Farklı fikirleri dinleyin ve anlamaya çalışın, farklılıklara karşı hoşgörülü olun, insanlara anlayış ve saygı ile yaklaşın. ODTÜ’nün başarısı ve sizin bu üniversiteden alacaklarınız ODTÜ’nün özgür akademik ve sosyal ortamının korunmasına bağlıdır. Özgürlük sorumlu olmayı gerektirir.
  Ne tür ve hangi nedenle olursa olsun şiddet içeren ve başkalarının seçeneklerini kısıtlayan davranışlar, üniversitenin faaliyetlerine ve çevreye zarar veren eylemler özgürlük kavramıyla bağdaşamaz. Bu tür davranışların sergilendiği ve eylemlerin yaşandığı yerlerde özgürlükten bahsetmek ve özgürlük ortamını sürdürmek mümkün olamaz. Özgürlük ortamımızın tüm ülkeye örnek olacak şekilde korunması ve geliştirilmesi için hepimiz sorumluluklarımıza titizlikle sahip çıkmalıyız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı