Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  ODTÜ listede 9’uncu

  Hürriyet Eğitim
  17 Aralık 2014 - 09:53Son Güncelleme : 17 Aralık 2014 - 17:15

  Dünyanın önde gelen üniversite derecelendirme kuruluşu QS, ‘Gelişen Avrupa ve Orta Asya üniversiteleri’ni değerlendirdi. Türkiye, 9’uncu sıradaki ODTÜ’yle ilk 10’a girerken, ilk 100’de toplam 10 Türk üniversitesi yer aldı.

  Listede top 100 değerlendirmesi yapılırken 368 üniversite çeşitli açılardan değerlendirildi. İlk 10 şöyle sıralandı:

  ODTÜ listede 9’uncu

  Listede Türkiye’den 10 üniversitesinin sırası

  ODTÜ listede 9’uncu

  Rusya en başarılı, Türkiye ikinci

  GAOA bölgesindeki üniversiteler QS Küresel Akademik Danışma Kurulu ve yerel uzmanlar danışmanlığında sıralandı. Kriterler bölgedeki üniversite yaşantısını ve aktiviteleri yansıtacak şekilde seçildi. Akademik ve işveren itibarının en belirleyici olduğu sıralamada ayrıca uluslararası öğrenci, doktoralı akademisyen, kaynak başına alıntılama gibi birçok kriter de göz önüne alındı. Rusya Top 100’e 26 üniversitesiyle en başarılı ülke oldu. Onu Çek Cumhuriyeti ve Türkiye 10 üniversiteyle takip etti.

  İlk 100’deki üniversitelerden en yüksek performansı gösterenler şöyle sıralandı:
  Lomonoscov Moskova Devlet Üniversitesi, Charles Üniversitesi (Çek Cumhuriyeti), İstanbul Üniversitesi, Masaryk Üniversitesi (Çek Cumhuriyeti) ve Tartu Üniversitesi (Estonya).

  Uluslararası seçmenler tarafından en çok oy alan üniversiteler ise şunlar oldu:
  Lomonoscov Moskova Devlet Üniversitesi, Çek Teknik Üniversitesi, Bauman Moskova Devlet Teknik Üniversitesi, Varşova Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ).


  Etiketler: odtü , başarı , liste , ÜNİVERSİTE
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı