ANKARA HABERLERİ

ODTÜ gençlere bilimi sevdirecek

Hürriyet Haber
25.10.2007 - 00:00 Son Güncelleme :

ODTÜ, laboratuvara dönüştürülerek Ankara içinde ve çevresindeki ilköğretim okulları ile liseleri gezen iki "Bilim Otobüsü"yle, gençlerin bilim ve teknolojiye ilgisini çekmeye çalışıyor.

Hürriyet Haber

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, AB tarama sürecinde yapılan araştırmalarda, Türk toplumunun AB üyesi ülkeler içinde bilime en az ilgi duyan toplumlar arasında yer aldığının ortaya konulduğunu belirtti.

Bu eksikliği gidermek, toplumu bilim ve teknolojiyle buluşturmak için üniversite kampüsü içinde Bilim Merkezi oluşturduklarını bildiren Akbulut, bu merkezde fen bilimlerinin temel prensipleri çerçevesinde gerçekleştirilen ve oldukça eğlendirici olan deneylerin görsel olarak ilköğretim ve lise öğrencileri ile yetişkinlere sergilendiğini söyledi.

Akbulut, İl Milli Eğitim Müdürlüğüyle yapılan iş birliği kapsamında Başkentli öğrencilere, merkezin gezdirildiğini, deneyler hakkında bilgiler verildiğini anlattı.

ÖĞRENCİNİN AYAĞINA GİDİYOR: OTDÜ kampüsünde yer alan Bilim Merkezine gelme imkanı olmayan öğrenciler ile il ve ilçelerde eğitim gören öğrencilerin bilim ve teknolojiye ilgi duymasını sağlamak için de 2 yolcu otobüsünü "Bilim Otobüsü"ne dönüştürdüklerini bildirdi. Bilim Merkezindeki deney araç ve gereçlerinin bu otobüslerle okullara taşındığını ve gidilen yerlerdeki öğrencilere fizik, kimya ve biyoloji alanlarına özgü basit ancak şaşırtıcı ve eğlenceli deneylerin canlı olarak gösterildiğini ifade eden Akbulut, bu deneylerle öğrencilere derslerde verilen teorik bilgilerin gerçek yaşamdaki karşılığını göstermeye çalıştıklarını vurguladı.

ÜLKEMİZ İÇİN KAZANÇ : Akbulut, bu projenin temel amacının gençlerin ve topluma bilim ve teknolojiyi sevdirmek olduğunu dile getirerek, "Bu uygulama sayesinde en az 10 gencin bilime ilgi duyması ve ileride bilimle uğraşması ülkemiz için kazançtır" diye konuştu. Projenin ilk olarak Sivrihisar Endüstri Meslek Lisesinde uygulandığını belirten Akbulut, proje sorumluları tarafından bilgilendirilen öğrencilerin deneyleri hayranlıkla izlediğini sözlerine ekledi. n A.A.

BU OTOBÜS DİĞERLERİNDEN FARKLI OTDÜ kampüsünde bulunan Bilim Merkezine gelme imkanı olmayan öğrenciler ile, il ve ilçelerde eğitim gören öğrencilerin bilim ve teknolojiye ilgi duymasını sağlamak amacayla yolcu otobüsü "Bilim Otobüsü"ne dönüştürüldü.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde ODTÜ gençlere bilimi sevdirecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Kasım 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:46
  • Guneş
   07:30
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:21
  • Akşam
   17:39
  • Yatsı
   19:10
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı