Ödenen kira, kira gelirinden iner

Hürriyet Haber
21.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

Turgut GÖKMEN (İSTANBUL): Emekliyim, tek evimden ayda 90 milyon lira kira alıyorum. Kendim kirada oturuyor ve ayda 60 milyon lira kira ödüyorum. Ödeyeceğim vergiyi 90 milyon lira üzerinden mi hesaplayacağım, yoksa 60 milyon lira ödediğim kirayı düşüp, 30 milyon lira üzerinden mi vergi vereceği?

Ödediğiniz konut kiranızı, elde ettiğiniz kira gelirlerinden indireceksiniz. Yıllık 360 milyon lira gelir kalacak. Bu tutardan 41 milyon 400 bin lira istisna tutarını indirdikten sonra kalan miktarı beyan edeceksiniz.

İbrahim YILMAZ (İSTANBUL): Emekliyim. İstanbul dışındaki bir daireden ayda 17 milyon lira kira alıyorum. İstanbul'da ise ayda 25 milyon lira kira ödüyorum. Başka gelirim yoktur. Beyanname vereçek miyim?

Mevcut yasalara göre, gelir vergisi beyannamesi vermeniz gerekiyor. Yıllık 204 milyon lira gelirinizden ödediğiniz yıllık 300 milyon lira kiranızı indireceksiniz. Ortada gelir kalmayacak, tabii vergi de olmayacak. Mevcut yasalar ve Maliye Bakanlığı uygulamaları gereği vergi çıkmayan beyanname vermek zorundasınız. Bu kalabalıkla işi başından aşmış vergi dairelerini, Ankara'daki merkezi sistemi meşgul edeceksiniz. Siz de zahmet çekeceksiniz. Ama ne Maliye'ye ne de size bir yararı olmayacak. Gerçek vergi reformu, bu tür uygulamaları ortadan kaldırmaktır.

Yatırım fonuna beyanname yok

NECLA ERGÜVEN (İSTANBUL): Ücretle çalışıyorum. 1997 yılında banka yatırım fonlarnıdan üç milyar lira cıvarında gelir elde ettim. Beyanname verecek miyim?

Yatırım fonlarından elde edilen gelirler 31.12.1998 tarihine kadar beyan dışı bırakılmıştır. Tek işverenden aldığınız ücretten başka geliriniz de olmadığı için, yatırım fonu ve ücret nedeniyle beyan vermeyeceksiniz. Kanun değişmezse, 2000 yılında elde edilen yatırım fonu 2001 yılından beyan edilecek.

Faizde beyan alındığı yıla dönük olur

LEYLA GÖNÜLCAN (İSTANBUL): 20 Ocak 1997 tarihinde bankada bir yıl vadeli hesap açtım. Bir yıl sonra 7 milyar lira faiz aldım. Vade 20 Ocak 1998 de bitti. Beyanname verecek miyim?

Açmış olduğunuz bir yl vadeli hesabın onbir ayı 1997 yılında geçtiği halde, yürürlükteki yasaya göre faiz geliriniz, elde edildiği yılın geliri sayılmaktadır. O nedenle 1997 gelirlerinin beyan edildiği 1998 Mart ayında beyan vermeyeceksiniz. 1998 yılı gelirlerinin beyan edildiği 1998 Martı'nda, Maliye Bakanlığı'nca ilan edilecek beyan sınırını aşarlarsa beyanname vereceksiniz.


Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı