Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Ödenen bedeller unutulmasın

  Hürriyet Haber
  27 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ağustos 2012 - 09:17

  Malazgirt’ten Dumlupınar’a, ortaya konan mücadeleler, ne kadar büyük bedeller ödeyerek millet haline geldiğimizin en önemli göstergesidir. Bu toprakları vatan kılmak için ödenen bedeller bütün nesiller tarafından bilinmeli ve asla unutulmamalıdır.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, Zafer Haftası ve Malazgirt Zaferi’nin 941’inci günü dolayısıyla dün 2 mesaj yayımlayarak, hafta boyunca düzenlenecek etkinliklerin birlik ve beraberliği pekiştirmesini diledi. Malazgirt Zaferi ile Anadolu’yu yurt edinen kahraman milletin, Çanakkale Savaşı ve İstiklal Savaşı ile bu toprakların ebediyen vatan olarak kalacağını bütün dünyaya ilan ettiğini belirten Erdoğan, “Malazgirt’ten Dumlupınar’a kadar ortaya konan mücadeleler, esasen, ne kadar büyük zorluklara göğüs gerdiğimizin, ne kadar büyük bedeller ödeyerek millet haline geldiğimizin, kader birliği yaptığımızın en önemli göstergesidir” dedi.

  Medeniyet yürüyüşü

  Zafer haftası dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, ‘Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır’ anlayışıyla 26 Ağustos’ta Kocatepe’de başlatılan taarruz, 30 Ağustos’ta Dumlupınar’da kesin bir zafere ulaşmış, akabinde mukaddes vatanımız bütünüyle düşmandan arındırılmıştır. Bu toprakları vatan kılmak için ödenen bedeller, bütün nesiller tarafından bilinmeli ve asla unutulmamalıdır” diyen Erdoğan, Malazgirt Zaferi’ne ilişkin de şu ifadeleri kullandı: “Adalet, hoşgörü, barış ve kardeşliği esas alan Malazgirt ruhu, tarih boyunca aziz milletin ilham kaynağı olmuştur. İstiklal Savaşımız’da da aynı ruh ve idealle mücadele eden milletimiz, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atmış, tarihin akışına yön vermiştir. İnanıyorum ki aziz milletimiz, Malazgirt Zaferi ile başlattığı medeniyet yürüyüşünü aynı azim ve kararlılıkla sürdürecek; birlik ve beraberliğimize, istikrar ve huzurumuza kasteden her türlü tehdidi bertaraf edecektir.”

  Gül: Müstesna bir örnektir

  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise Zafer Haftası’nın Türk milletinin bağımsızlık inancının ve vatan sevgisinin önünde hiçbir gücün duramayacağını gösteren müstesna bir örnek olduğunu belirterek, “30 Ağustos Zaferi, Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini sağlamlaştıran bir zafer olarak hepimize gurur vermektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün ölümsüz sembolleri şehitlerimizi saygı ve rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi. Gül, Malazgirt Zaferi’nin ardından ise Anadolu’nun, büyük bir medeniyetin doğmasına, köklü bir devlet geleneğinin oluşmasına ev sahipliği yaptığını belirtti.

  Çiçek: Fırsat vermeyiz

   TBMM Başkanı Cemil Çiçek ise mesajında şöyle dedi: “Türkiye bütün komplolara karşı gelişme ve ilerleme hamlelerini sürdürecek, bölgesinin ve dünyanın en önemli ülkelerinden biri olmaya devam edecektir. Milletimiz büyük tarihinden ve milli mücadelemizdeki ruhtan aldığımız ilhamla dayanışma ve kardeşlik bilincini koruyarak, bölücülere ve kargaşa isteyenlere fırsat vermeyecektir.” Çiçek, Malazgirt Zaferi dolayısıyla yayımladığı mesajda ise “1071’de kazanılan zaferle Anadolu, milletimize ebediyen yurt olmuştur” dedi.

  90. Yıl Yürüyüşü

  AFYONKARAHİSAR’da Büyük Taarruz’un 90’ıncı yıldönümü etkinlikleri kapsamında Şuhut’taki, Çakırözü köyünden Türk ordusunun yürüdüğü güzergahta Zafer Yürüyüşü, önceki akşam Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından başlatıldı. Kutlamalar, Afyonkarahisar’daki “90 Sanatçı 90 Eser” adlı serginin açılışıyla başladı. Şuhut ilçesindeki Atatürk Evi’ni ziyaretin ardından sahne alan Yusuf Güney’i, 20 bin kişi izledi. Şenliğin ardından Atatürk’ün taarruz emrini verdiği 1874 rakımlı Kocatepe’ye, Zafer Yürüyüşü başlatıldı.

  5 bin kişiyle

  Eroğlu’nun Çakırözü köyünden başlattığı 14 kilometrelik yürüyüşe 5 bin kişi katıldı. Konuşmasının ardından yürüyüşü başlatan Eroğlu, yaklaşık 1 kilometre yürüdükten sonra, yürüyüşçüleri  uğurladı. Yürüyüş esnasında Kocatepe yolu üzerindeki tepelere lazerle Türk bayrağı çizildi, “Ne Mutlu Türk’üm diyene” yazısı yansıtıldı. Kocatepe’ye ulaşan gruba “Kocatepe” adlı oyun sahnelendi. Yürüyüşçüler, gün doğumunu izledikten sonra ayrıldı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı