Ege Haberleri

EGE

  Ödemiş’te intihar önleme çalışması

  Yüksel BALCI / ÖDEMİŞ, (DHA)
  28 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 27 Ocak 2011 - 20:16

  Ödemiş’te 2008-2009 arasında 11 kişi canına kıydı, 321 kişi de girişimde bulundu. Bunun üzerine İnsan Hakları Kurulu, Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Yüksekokulu’yla çalışma başlattı. İntihar girişiminde bulunan 57 kişi ile tek tek görüşüldü, 43 soruluk anket uygulandı.

  Yrd. Doç. Dr. Sibel Ergün, ankete katılanların büyük bölümünün intihar girişimi öncesinde ailevi sorun, kendini sorgulama, kullanılmışlık hissi, çaresizlik, çıkmazda hissetme, ümitsizlik, tükenmişlik, şiddet altında hissetme ve korku, başarısızlık, moral bozukluğu ve sıkıntı, yalnızlık, güvensizlik ve özgüven sorunu, öfke-kontrol kaybı, sinirlilik, sorunlardan veya hayattan kaçıp kurtulma isteği, kıskançlık ve değersizlik gibi olgular yaşadığını ifade etti.

  İşte çözüm önerileri

  İntiharların önüne geçilebilmesi alınması gereken önlemler de şöyle sıralandı:

  “Devlet Hastanesi’nde, ‘Kriz Merkezi’ oluşturulup, bu eğilimdeki kişilere yönelik destek hattı kurulmalı. İntihar girişiminde bulunanlar ile hemen temasa geçebilecek bir bildirim/kayıt sistemi oluşturulmalı. Acil servise intihar girişimiyle gelen hastalara, taburcu edildikten sonra da psikolojik destek sağlanmalı ve maddi-manevi her türlü destek altyapısı oluşturulmalı. Sağlık personeli, polis, jandarma, öğretmen ve imamlar, intiharlar konusunda eğitilerek halk bilgilendirmeli ve sosyal dayanışma ve yardımlaşma güçlendirilmeli. Ailesinde kronik hastalığı veya psikiyatrik hastalığı olanlara sosyal destek ağları oluşturulmalı. Şiddet ve istismara uğrayanlar için sığınma evleri, kadınları destekleme ve güçlendirmeye yönelik ‘kadın dayanışma’ merkezi kurulmalı. Okul aile işbirliği artırılmalı ve gençlere psikolojik destek sağlanmalı.”
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı