"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Odalardan benim de beklentim var

AKSİNİ düşünen var mı?<br>İzmirlilerin çoğunun böyle düşündüğünü biliyorum.

Yani Ekrem Demirtaş’ın yorumlarına aynen katıldığına inanıyorum.
Ne diyor İzmir Ticaret Odası Başkanı...
“İzmir’in geleceğini yaratacak Çeşme ve liman planları davalık yerler. Dava açmaya hazırlanan odalarımızın yöneticilerine bir kez daha seslenmek istiyorum: Yalvarıyorum. Ne istiyorsanız bu konuları ilgili yerlere iletelim, tartışalım ama projeleri durdurmayalım. Türkiye yüzde 10 büyüyor. İzmir de Türkiye gibi gelişip büyümesin mi? İzmir projeleri için bütün kurumlarla birlikte çalışıyoruz. Dava açılması geriletiyor. Bu projelerin durması EXPO sürecinde İzmir’de çok yara açacaktır. Asgari müşterekte buluşarak, İzmir’in geleceğini karartmayalım...”
Takip edenleriniz olmuştur.
Ekrem Demirtaş’ın bu çağrısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ertesi gün cevap verdi.

***

Kocaoğlu da dedi ki...
“Sayın Valimizle de konuyu değerlendiririz. Böyle bir toplantıya ihtiyaç duyulduğunda memnuniyetle biz de destekler, elimizden gelen katkıyı koyarız. Aynı zamanda bu bizim görevimiz de. Ben Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, Sayın Ekrem Demirtaş’ın çağrısına pozitif bakıyorum...”
Vali Cahit Kıraç, yurtdışında olmasına rağmen cevap vermekte gecikmedi ve “İzmir için önemli ise gerekeni yaparız. Böyle bir şeye seve seve başkanlık da ederim. Önemli olan İzmir’in kazanmasıdır” diye konuştu.
Uzlaşma ikliminin yakalanması güzel... En azından bazı konuların konuşuluyor olması, ortak akıl yürütülecek olması başlangıç için olumlu...
Ama bu sürece mutlaka odaları da sokmak gerekiyor.
Ben oda başkanlarının, yönetim kurullarının İzmir’in aleyhine bir iş yapacaklarını düşünmüyorum.
Daha doğrusu düşünmek istemiyorum.
Elbette onların da kendilerine göre haklı oldukları yerler var.
Ama gerçek olan, kentin artık tıkandığı ve gelişebilmesi için bazı projelerin hayata geçmesi gerektiğidir.

***

Ne zaman İstanbul’a ya da Türkiye’nin bir başka yerine gitsem, hep aynı sorularla karşılaşıyorum. Eminim sizler de benim gibi benzer durumla yüz yüze geliyorsunuz.
Soru şu...
“Dünya Ticaret Merkezi ne oldu? Liman arkası ne oldu? İnciraltı ne oldu?”
Bir kent 10 yılda bu meseleleri çözemez miydi?
Bence çözmeliydi.
Hem gündeminden çıkarmalıydı, hem Türkiye’nin karşısına çok farklı projelerle çıkmalıydı.
Bu yapılamadı.
Bir gazeteci, bir iletişimci gözüyle şunu söylemeliyim ki...
Bitmek bilmeyen davalar, İzmir’in algısını çok olumsuz yönde etkiledi ve “İzmir yerinde sayıyor, İzmir geriye gidiyor” gibi hiç de doğru olmayan yorumlara neden oluyor.
O yüzden Ekrem Demirtaş’ın bu çağrısını çok olumlu ve yerinde buluyorum.
Yine Aziz Kocaoğlu’nun yanıtını, Vali Kıraç’ın konuya pozitif yaklaşımını da İzmir adına umut verici bir sürecin başlangıcı gibi kabul ediyorum.
Son sözüm de odalara...

***

“İzmir yerinde sayıyor, geriye gidiyor” yorumları nasıl gerçeği yansıtmıyorsa, “İzmir’in gelişmesindeki en büyük engel odalar” sözü de gerçeği yansıtmıyor.
Bu algıyı tersine çevirmek önce odaların başkanlarına ve yönetim kurullarına düşüyor.
Bu toplantılarda gösterilecek tavır kadar odaların kentin gelişmesi yönünde gösterecekleri çözüm önerileri de önem kazanıyor. Özetle artık; uzlaşma bekliyoruz, yeni davalar değil.
Bir İzmirli, bir gazeteci olarak benim beklentim bu yönde...

 

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI