ANKARA HABERLERİ

Odalardan başkana VEBAL ultimatomu

Hürriyet Haber
19.10.2007 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara’daki su sorununa ilişkin biraraya gelen meslek odaları tahlil ettirdikleri Kızılırmak suyu raporunu açıkladı. Odalar, "Rapora göre bu suyu arıtılmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü (DSO) de onaylamıyor. Gökçek büyük vebal altında" dediler.

Hürriyet Haber

BÜYÜKŞEHİR’in Kızılırmak’tan su getirme projesine ilişkin toplanan odalar Kızılırmak suyunun arıtılsa dahi kullanılamayacağını açıkladı. ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nde tahlili yapılan suyun DSO ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği sınırların üzerinde olduğu ortaya çıktı.

İnşaat Mühendisleri Odası (IMO), Kimya Mühendisleri Odası (KMO), Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO) ve Ankara Tabip Odası (ATO)’nın Kızılırmak’tan aldıkları numune sonuçlarına göre ortaya çıkan değerlerin özellikle hamileler ve bebeklerde hastalık riski taşıdığı ortaya çıktı.

SU FATURALARINA YANSIYACAK

İvedik arıtma tesislerinde kullanılan teknolojiyle Kızılırmak suyundaki insan sağlığını tehdit eden zararlı maddelerin arıtılamayacağını belirten IMO yönetim kurulu üyesi Ahmet Göksoy şöyle konuştu:

"250 bin YTL ile tamamlanacağı söylenen proje 1 milyon YTL’yi bulacak. Bunun da su faturalarına yansıması kaçınılmaz. Gökçek büyük bir vebalin altındadır. Bu vebalden ancak işi ehlilerin eline bırakırsa kurtulacaktır. Kızılırmak’tan getirilecek suyun İvedik Arıtma Tesisi dışında ayrı bir arıtma tesisinde arıtılmadan şebekeye verilmesi halinde doğacak her türlü teknik ve sağlık sorunundan sadece belediye değil siyasal iktidar da sorumlu olacaktır. Biz 45 yıl önce de Kesikköprü’ü tanıyorduk ama 45 yıl önce Melih Gökçek’in ne iş yaptığını bilmiyoruz."

DSO BU SUYU ONAYLAMIYOR

Kızılırmak suyunun arıtılamayacağını dile getiren ATO Başkanı Dr. Önder Okay, "Rapor sonuçlarına göre su arıtılsa bile sağlığa zararlı. Çünkü bu verileri Dünya Sağlık Örgütü (DSO) onaylamıyor. Sudaki sülfat, klorür ve sodyum oranı yüksek. Bu suyun içilmesi hipertansiyon, sindirim sistemi ile ilişkin sorunlara neden olur. Ayrıca sülfatın kanser yapıcı etkisinin araştırması sürüyor. Bu suyun zararı yok demek tıp bilimine ve halka saygısızlıktır" dedi.

Suyu inceltmek çözüm değil

BAŞKA barajlardaki suyla Kızılırmak suyunun karıştırılmasının uzun süre iyi su kullanmak için çözüm olmayacağını söyleyen KMO’dan Agah Göker, "Bu ideal bir çözüm değil. Çünkü bir süre sonra kötü su bu sefer mevcut olan iyi suyu da kullanılamaz duruma getirecek, kalitesini bozacak" dedi.

Musluktan akan suyun evde tülbent ya da pamuk yardımıyla süzüldükten sonra kaynatılarak tüketilmesinin önerildiği açıklamada, Odalar Ankara’daki su sorunuyla ilgili şu ana kadar açıklama yapmayana Sağlık B akanlığı’nın artık açıklama yapmaya davet etti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Odalardan başkana VEBAL ultimatomu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

08 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:52
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:31
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı