İZMİR HABERLERİ

'Odalar ve sendikalar STK tanımından çıkarılsın'

DHA
25 Nisan 2016 - 13:36Son Güncelleme : 25 Nisan 2016 - 13:37

'Odalar ve sendikalar STK tanımından çıkarılsın'

DHA

SİVİL Toplum Dernekler Dirliği, Düşünen Beyinler Federasyonu Genel Başkanı Sacit Celayir zorunlu oda üyeliği uygulamasından vazgeçilmesini istedi.

Yazılı açıklama yapan Sacit Celayir Sivit Toplum Örgütü (STK) sayılan esnaf odalarına kayıt zorunluluğu bulunduğunu, Başkan Yönetim Kurulu ve çalışanların ücretli olduğunu hatırlattı. Zorunlu üyelerden gelen paralar ve takip edilen evrak işlemlerinden dolayı her türlü olanağa sahip olan odaları devletin muhatap kabul ettiğini, eşitlik ilkesine aykırı olduğunu süren Celayir şu görüşleri dilegetirdi,

"Dernek ve oda gelirleri aynı değildir. Derneklerde üye aidatı vardır. Dernekler hizmetten mahrumdur. Hiç bir faaliyet yapamazlar. Odaların ise kayıt ücreti, yıllık aidat, hizmetler karşılığı ücretler, belge bedelleri, yayın gelirleri, bağış ve yardımlar, para cezaları icralar, iştirakler kârı, menkul ve gayrimenkul sermaye iratları, şirket kârları ve döviz gelirleri, tarife tasdik ücreti, danışmanlık ücretleri gibi çok çeşitli gelir kaynakları var. Esnaf Ve Sanatkârlar Siciline Kayıtlı Esnaf Ve Sanatkârlar, Çalışma Bölgesi İçindeki İlgili odaya kayıt dlmak zorundadırlar. Odalar STK ise niye üye olmaya zorlanıyoruz? Niye denetimi dernekler dairesi başkanlığına bağlı faaliyet gösteren il dernekler müdürlüklerince yapılmaz veya yapılamaz?

Odalar ve sendikalar STK ise dernek statüsüne dönsünler. Dernekler gibi gönüllü çalışsınlar. Eşit şartlara sahip olsunlar. Yasaya göre STK'lar kamu kurum ve kuruluşlarının ismini alamaz, kamu kurum ve kuruluşlarının binasını kullanamaz, temsilcilik ve büro açamaz. Sendikalar kamu kurum ve kuruluşlarının tamamında faaliyet göstermektedir. Hani kamu kurum ve kuruluşları binasını kullanamazlardı. Bal gibi kullanılmaktadır. STK olarak faaliyetlerini sürdüreceklerse Oda ve sendikalara tanınan yetkileri aynısı derneklere de verilsin. Derneklere aynı hak ve yetkiler verilmeyecekse oda ve sendikalar STK konumundan çıkarılsın. Yeniden STK tanımı yapılsın. Dernekler üvey evlat değildir. Oda ve sendikalara tanınan haklar derneklere de tanınmazsa 'Sivil Toplum Odası kuracak bütün dernek ve federasyonları tek çatı altında toplayacağız. Yine haklar verilmezse kamu kurum ve kuruluşlarına gidecek sendikalar gibi temsilcilik açacağız. Açamazsınız derlerse sivil toplum sendikası kuracak ve mücadelemizi devam ettireceğiz."

İZMİR (DHA)

foto

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden 'Odalar ve sendikalar STK tanımından çıkarılsın' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 25 Nisan 2016 tarihinde saat 13 36’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Odalar ve sendikalar STK tanımından çıkarılsın' haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Ağustos 2017, Cumartesi
  • İmsak
   04:35
  • Guneş
   06:22
  • Öğle
   13:26
  • İkindi
   17:11
  • Akşam
   20:09
  • Yatsı
   21:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı