Gündem Haberleri

  Oda sallandı, devrilmedi

  Hürriyet Haber
  01.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İnşaat Mühendisleri Odası seçimlerini, Çağdaş Mühendisler Grubu'nu temsil eden Cemal Gökçe kazandı. Böylece sol eğilim, yönetimdeki 27. yılına girdi.

  İnşaat Mühendisleri Odası'nda haftalardır süren mücadele pazar günü sona erdi. 15 bin üyeli odanın başkanlık seçimlerini Çağdaş Mühendisler Grubu'nun adayı Cemal Gökçe kazandı. 1423'e karşı 1999 oyla başkanlığı kazanan Cemal Gökçe, önceki dönem de başkanlık görevini yürütüyordu.

  Meslekte Birliğe Çağrı grubunun adayı Ahmet Alaçam seçimleri MHP, Fazilet ve DYP destekli olarak duyurulduğu için kaybettiğini, kendisinin Sosyal Demokrat olduğunu söylüyor. Alaçam, tembel bir yönetimin yeniden başa geldiğini iddia etti. Yeniden başkan seçilen Gökçe ise, Alaçam'ın seçimlerde meslek ahlakına aykırı hareket ettiği, bu nedenle seçilemediği görüşünde.

  Yeni başkan ve eski başkan adayı ile seçim sonuçları üzerine konuştuk.

  Reklam öne çıktı

  Oda Başkanı Cemal Gökçe şöyle dedi: ‘‘Şimdiye kadar yapılan tüm meslek odası seçimlerini gözden geçirecek olursanız, reklam ve propagandanın bu kadar ön plana çıktığı başka bir seçim göremezsiniz. Elbette neler yapacağınızı anlatmanız, propoganda yapmanız gerekir. Ama Ahmet Alaçam kendi işyerinin reklamını ön plana çıkardı. Bu TMMOB yasasına da aykırıdır. Kendi çevresinde bulunan arkadaş ve meslektaşlar seyirci kaldı. Bu durumu meslek ahlakına aykırı buluyorum. Ancak böyle bir anlayışı meslektaşlarımın yönetime getirmeyeceğini de biliyordum. Destekleyen ya da desteklemeyen tüm meslektaşlarıma genel kurula gösterdikleri ilgi için teşekkür ediyorum ve kutluyorum. Bundan sonraki hedefimiz belli. Gündemimizde iki temel konu var. Birincisi mühendislik alanının yenilenmesi. İkincisi ise İstanbul'un rehabilite edilmesi.

  TMMOB Kanunu, İmar Kanunu, Yetkin Mühendislik ve Yapı Denetim Yasası gibi mühendislik ve mimarlık hakkındaki kanunların acilen çıkarılması ve gerekli yasal düzenlemelerin yapılması gerekiyor. Bu konuda hazırlıklarımız var. Bu çalışmaları yerel yönetim ve merkezi idare düzeyinde sürdüreceğiz. İstanbul'da yaşanan depremlerden sonra rehabilitasyon çalışmaları önem kazandı. Bolu-Düzce depremi gibi bir depremde İstanbul'a helikopter bile inemeyecek. Evlerin içi sokaktan güvenli. İki yılda mevcut yapıların envanteri İnşaat Mühendisleri Odası, Mimarlar Odası, yerel yönetim ve merkezi hükümetin ortak çalışmasıyla çıkarılabilir.

  Memur zihniyetliler

  Seçimi kaybeden Ahmet Alaçam ise şöyle dedi: ‘‘Seçim öncesinde MHP, Fazilet ve DYP ittifakının adayı olarak tanıtılmamı yanlış buluyorum. Ben Sosyal Demokratım. 27 yıl yönetimde bulunan tembel grup yeniden seçildi. Bunlar memur zihniyetli. Reklam kampanyasında başarılı bir iş hayatım olduğunu ve bunu da odaya aktaracağımı göstermek için işyerimi ön plana çıkarttım.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı