ANTALYA HABERLERİ

Oda fiyatları 10 avroya kadar düştü

AA / Mustafa Kurt
01.01.2015 - 11:09Son Güncelleme :

- ALTİD Başkan Yardımcısı Dahoğlu: - "Yapılan maliyet hesapları sonucunda konaklama fiyatları kışın gecelemede 10 avrolara kadar düşebiliyor" - TÜRSAB Alanya BYK Başkanı Çavuşoğlu: - "Belki kış döneminde fiyatların düşmesi nedeniyle kalitenin düştüğü söylenebilir ama düşmüyor. Otelcilerimiz kışın da açık kalmak maksadıyla maliyetine fiyat sunuyor" - ALTAV Yönetim Kurulu Üyesi Cimrin: - "Talep azlığı ve firmaların yaz destinasyonu nedeniyle uçaklarını başka tatil noktalarına yönlendirmesi bizleri fiyatları kırma noktasına getiriyor. Bu da 10-15 avrolara yarım pansiyon, çok kaliteli bir tesiste misafirlerin konaklamasına olanak sağlıyor"

AA / Mustafa Kurt

ANTALYA (AA) - MUSTAFA KURT - Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Alanya'da bulunan 582 tesisten sadece 55'i kış döneminde açık kalıyor, konaklama ücretleri de kişi başı 10 avroya kadar düşüyor.

Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) verilerine göre, ilçede yaz döneminde doluluk oranı yüzde 90'ları bulan 150 bin yatak kapasiteli 582 bakanlık ve belediye belgeli turizm tesisi bulunuyor.

Söz konusu tesislerin büyük bölümü turizm sezonunun sona ermesinin ardından kış döneminde kapılarına geçici olarak kilit vuruyor. Kış döneminde sadece 55 tesisin açık kaldığı ilçede yaz sezonunda ortalama 100 avro olan kişi başı konaklama ücreti, 10 avroya kadar düşüyor.

- Kış döneminde "her şey dahil" konseptinden çıkılıyor

ALTİD Başkan Yardımcısı Mehmet Dahoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz sezonunun bitmesinin ardından otellerin kar zarar hesabı yaparak açık kalma ya da kapatmaya karar verdiklerini söyledi.

Yaz döneminde kişi başı gecelik konaklamanın ortalama 100 avro olduğuna işaret eden Dahoğlu, "Kış döneminde ise minimum rakamları hesaplıyoruz. Otel kapalıyken mi yoksa açıkken mi zararı en aza indirebilirizi düşünüyoruz. Yapılan maliyet hesapları sonucunda konaklama fiyatları kışın gecelemede 10 avrolara kadar düşebiliyor" dedi.

Yaz döneminde 100 avroyu bulan fiyatlarda "her şey dahil" konseptinin geçerli olduğunu vurgulayan Dahoğlu, 10 avro fiyatını verirken bu konseptten çıktıklarını dile getirdi.

İstikrarın devam etmesi gerektiğinden hareket ettiklerini anlatan Dahoğlu, "Otelin açık kalarak çalışanların bir şekilde evlerine ekmek götürmesi, ülke ekonomisinde canlılığın sağlanması adına bazen zarar edilebiliyor" diye konuştu.

- "Kalite düşmüyor"

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu ise ilçede kış turizminin olması gerektiğini kaydetti.

Alanya'nın iklimi ve tesisleriyle kış turizminde de öne çıkabileceğini ifade eden Çavuşoğlu, kış döneminde açık olan tesislerin sayısının artırılması gerektiğine inandığını söyledi.

Golf turizmi ve Akdağ Kayak Merkezi ile kış turizminde Alanya'nın ön plana çıkabileceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Diğer destinasyonlara göre çok daha uygun fiyatların olması bunu kolaylaştıracaktır. İlçede sadece yaz turizminin değil, kış turizminin de yapılabilirliğini göstermek gerekiyor. Belki kış döneminde fiyatların düşmesi nedeniyle kalitenin düştüğü söylenebilir ama düşmüyor. Otelcilerimiz kışın da açık kalmak maksadıyla maliyetine fiyat sunuyor. Otellerimiz kışın da açık kaldığı sürece yurt dışından daha fazla turist alabiliriz."

- "Üçüncü yaş grubuna ulaşılmalı"

Alanya Tanıtım Vakfi (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şükrü Cimrin ise ilçe ikliminin kışın, üçüncü yaş kuşağını rahat ettirici nitelikte olduğunu belirtti.

Bu grupta yer alan turistlerin kışın birkaç ayını geçirebilecek uzun sürelerinin olduğunun altını çizen Cimrin, "Talep azlığı ve firmaların yaz destinasyonu nedeniyle uçaklarını başka tatil noktalarına yönlendirmesi bizleri fiyatları kırma noktasına getiriyor. Bu da 10-15 avrolara yarım pansiyon, çok kaliteli bir tesiste misafirlerin konaklamasına olanak sağlıyor" dedi.

Otellerin kışın bu fiyatları vermesinin ana sebebini "tesislerini bu mevsimde açık tutabilmek ve ana personel istihdamını devam ettirebilmek" şeklinde açıklayan Cimrin, "Bazı tesislerimiz kışın belli derecede zarara razı olup kaliteden ödün vermeden açık kalabiliyor. Özellikle kışın da ilçenin yaşanabilirliği iyi anlatılmalı, üçüncü yaş grubuna ulaşılmalı ve onların tatil yapacakları ilçede birçok etkinliğin olduğunu bilmelerini sağlamalıyız. Bu şekilde kara geçebiliriz" diye konuştu.

Tur operatörlüğü yapan Hollandalı Renata Lit ise Türkiye'deki tesislerin kaliteli olduğunu belirtti. Kış mevsimine rağmen ilçede havaların çok güzel olduğunu ifade eden Lit, "Bence Türkiye'deki bu tesislerin daha popüler hale getirilmesi gerekiyor. Türkiye'nin kalitesine göre fiyatlar çok ucuz. Bu kaliteye göre fiyatlar artırılabilir" ifadesini kullandı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Antalya haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Antalya haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Oda fiyatları 10 avroya kadar düştü haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  ANTALYA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ekim 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:28
  • Guneş
   07:03
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   15:57
  • Akşam
   18:22
  • Yatsı
   19:45
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı