Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öcalan'ın avukatı Milano belediye başkanı seçildi

  Reha ERUS/ROMA
  31 Mayıs 2011 - 00:00Son Güncelleme : 31 Mayıs 2011 - 10:32

  İtalya’da kısmi yerel seçimlerin ikinci turu merkez solun zaferine sahne oldu. Terörist Abdullah Öcalan’ın avukatı diye bilinen Giuliano Pisapia, Milano Belediye Başkanlığı’nı kazandı. Napoli de solun eline geçti.

  İTALYA Başbakanı Silvio Berlusconi belki de sonun başlangıcına gelindi. Özel hayatıyla ilgili skandallarla dünya gündemindeki yerini koruyan Berlusconi, merkez sağın kalesi sayılan Milano ve Napoli’de hezimete uğradı. Dün yapılan seçimlerin ikinci turunda, kesin olmayan sonuçlara göre Milano’da solun adayı Giuliano Pisapia yüzde 55’lik oy oranıyla kazandı. Merkez sağ adayı ve mevcut belediye başkanı Letizia Moratti ise yüzde 45’te kaldı. Milano’nun müstakbel belediye başkanı Pisapia (62), aynı zamanda, İtalya’da bulunduğu sırada PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlığını yapmıştı.

  ÖCALAN'IN AVUKATI BAŞKAN SEÇİLDİ / FOTO GALERİ

  Böylece 1993 yılından bu yana seçimle belirlenen Milano Belediye Başkanlığı koltuğuna ilk kez merkez soldan birisi oturacak. Milano aynı zamanda, Silvio Berlusconi’nin doğduğu, servetini edindiği, futbol kulübüne sahip olduğu kent olarak biliniyor. 

  Napoli de gitti

  Berlusconi için ikinci şok, Napoli’yle yaşandı. Ülkenin üçüncü büyük şehri olan Napoli’deki yerel seçimlerde de gülen taraf merkez sol oldu. Bu kentte merkez sol, sağı neredeyse ezerek, ikinci turu yüzde 64’e yüzde 36 kazandı. Napoli de merkez sağın en güçlü olduğu şehirlerden biri olarak biliniyor. Kısmi yerel seçimlerin iki hafta önce yapılan ilk turunda Torino ve Bologna gibi önemli şehirlerde merkez sol adaylar, yüzde 50’nin üzerinde oy almış ve seçimi ilk turda kazanmışlardı.

  İtalya’yı yakından bilen birçok analist, bu sonuçların ardından, koalisyon ortağı Kuzey Ligi’yle Berlusconi’nin arasının açılacağı be hükümetin yakın zaman
  içerisinde düşebileceği yorumunu yaptı.

  ‘Sol seçmen beyinsiz’ demişti

  İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, “solun kazanması halinde Milan’ın İslâmi çingene şehrine dönüşeceğini” ve “solcu seçmenin beyinsiz olduğunu” söylemişti. Bu sözler internette büyük yankı bulmuş, bir seçmenin de dava açmasına sebep olmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı