Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öcalan'a psikolojik tedavi

  Ankara
  02 Şubat 2005 - 10:14Son Güncelleme : 02 Şubat 2005 - 10:14

  Adalet Bakanlığı, İmralı Cezaevi’nde hükümlü bulunan Abdullah Öcalan’a psikolojik destek hizmeti vermeye başladı.

  Adalet Bakanlığı’ndan edinilen bilgiye göre, PKK lideri Abdullah Öcalan, genel sağlık kontrolleri kapsamında 3 haftada bir görevlendiren psikiyatri uzmanları tarafından muayene ediliyor.

  Söz konusu genel muayeneler dışında, Öcalan’a Adalet Bakanlığı tarafından özel psikolojik destek de sağlanmaya başlandı. Bu kapsamda, Bursa E Tipi Cezaevi psikoloğu 15 günde bir Öcalan’la görüşmeye başladı.

  HER GÜN MUAYENE
   
  Öcalan’ın her gün sağlık kontrol ve muayenesinin cezaevinde görevli iki doktor tarafından düzenli olarak yapıldığı ve günlük olarak rapor düzenlendiği bildirildi.

  Hazırlanan raporlar, düzenli olarak Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi’ne gönderiliyor.

  EL İŞİ YAPMA HAKKINI KULLANMIYOR
   
  Bakanlık, Öcalan’la ilgili "tecrit" iddialarını ise kabul etmiyor. Öcalan’ın, aydınlatma ve havalandırması çok iyi ve standartların da üzerinde bir odada kaldığı belirtiliyor. Öcalan’ın, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunma, sağlık hizmetlerinden yararlanma, açık havaya çıkma, kitap, gazete, dergi okuma, radyo dinleme haklarının bulunduğu kaydediliyor. Bunların yanı sıra Öcalan’ın "el işi yapma" hakkı da bulunduğu, ancak şimdiye kadar bu hakkını kullanmadığı bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı