Dünya Haberleri

  Öcalan'a İtalya'da yargı yolu

  Hürriyet Haber
  14.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muhalefet tarafından verilen ve Abdullah Öcalan'ın sınırdışı edilmesini öngören karar tasarısının görüşülmesinden bir gün önce İtalyan Başbakanı Massimo D'Alema, ‘Öcalan’ı gönderecek ülke bulunamıyor. PKK liderinin İtalya'da yargılanması ihtimali büyüyor' dedi.

  Son iki hafta içinde İtalyan gizli servislerinin Öcalan'ı kabul edecek ülke bulmak için yaptıkları tüm girişimler başarısızlıkla sonuçlanınca İtalyan Başbakanı önceki gün parlamentoda bir çıkış yaptı ve ‘Öcalan’ın İtalya'da Türkiye'de işlediği suçlardan yargılanabileceğini' kesin bir dille vurguladı.

  Muhalefet partilerinin sorularını Senato kürsüsünden cevaplayan D'Alema, ‘Öcalan özgürdür. Eğer ülkemizi terk ederse bizi zor bir durumdan kurtaracak. Çelişkili bir durumla karşı karşıyayız. Bir yandan terörizmle suçlandığı için ona siyasi sığınma hakkı tanıyamıyoruz, öte yandan onu sınırdışı edemiyoruz çünkü nereye göndereceğimizi bilmiyoruz’ dedi. D'Alema bu durumdan çıkış yolunu ise şöyle açıkladı: 'Terörizme karşı Avrupa Konvansiyonu çerçevesinde onu İtalya'da Türkiye'de işlediği suçlardan dolayı yargılamak teorik olarak mümkündür.Öcalan İtalya'da kalırsa yargılanma riskiyle karşı karşıya gelecek.'

  Öte yandan, Özgür Politika adlı gazete Abdullah Öcalan'ın hergün gazeteye yazı yazacağını duyurdu ve ‘Çözüm insandadır’ başlıklı ilk ‘makalesini’ dün yayınladı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı