Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öcalan ve Bayık birbirine girdi: 11 ölü

  Hürriyet Haber
  04 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 04 Mart 1999 - 00:01

  Liderlik çatışması

  Bebek katilinin yakalanmasından sonra PKK'da yaşanan liderlik mücadelesinde, kan döküldü. Osman Ocalan ve Cemil Bayık yanlılarının silahlı çatışmaya dönen kavgasında 11 terörist öldü.

  Çtebaşı Abdullah Öcalan'ın yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin ardından PKK'da başlayan liderlik kavgasında kan döküldü. İran'da Osman Öcalan ile Cemil Bayık'ın yandaşları arasında çıkan çatışmada, 11 terörist öldürüldü.

  Türk istihbarat birimlerine ulaşan bilgilere göre, geçen hafta İran'ın Mako Kenti'ndeki PKK kampında teröristler arasında liderlik tartışması çıktı. Osman Öcalan ve Cemil Bayık'ın liderlikleri konusunda tartışan teröristlerin kavgası, daha sonra silahlı çatışmaya dönüştü. Alınan bilgilere göre çatışmada, Bayık yanlısı 11 terörist öldürüldü.

  Abdullah Öcalan'ın Suriye'den Türkiye'nin baskısıyla ayrılmak zorunda kalmasının ardından PKK içinde başlayan liderlik mücadelesi, örgütün Irak-İran sınırında yapılan 6'ncı Kongresi'nde de ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre bu nedenle Osman Öcalan ile Cemil Bayık arasında tartışma çıktı. Kongrede 30 kişilik Merkez Yürütme Kurulu arasından 7 kişi, Başkanlık Konseyi'ne getirilerek, liderlik mücadelesine karşı önlem alınmaya çalışıldı. Öcalan ve Bayık da Başkanlık Konseyi'nde yeraldı.

  Geçen ay da Tunceli'nin Çiçekli Beldesi kırsal kesiminde teröristler arasında çatışma çıkmıştı. Yerde kan izleri tesbit edilirken, yetkililer, teröristlerin içlerindeki çatışmayı gizlemek için, ölü ve yaralılarını beraberlerinde götürmüş olabileceklerini ifade etmişlerdi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı