Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öcalan: PKK'yı lağvetmeye hazırım

  Hürriyet Haber
  13 Eylül 1998 - 00:00Son Güncelleme : 13 Eylül 1998 - 00:01

  PKK Lideri Abdullah Öcalan, 1 Eylül'den itibaren ilan ettiği ateşkes çağrısı üzerine, Türkiye'de devlet adamlarının topu birbirlerine attıklarını iddia etti. Öcalan, ‘‘Kimlik, ulusal demokratik hakları versinler PKK'yı tümüyle lağvedeyim, başkanlık dahil tüm sıfatlarımı terk etmeye hazırım’’ dedi.

  Med TV'de önceki gece yayınlanan bir programa telefonla katılan Öcalan, Güneydoğu'da süren savaştan bazı çevrelerin çıkar sağladığını öne sürdü. Benzer durumun PKK'da da zaman zaman yaşandığını, örgütte rüyasında bile göremeyeceği yetkiyi elinde gören bazı adamlarının her türlü yüzsüzlüğü eyi yapabildiklerini anlatan Öcalan, ‘‘Sonunda bu tutum onları teslimiyete kadar götürüyor. Şemdin (Sakık) bunun son örneğidir. Devlette bir Çakıcı'yı bütün örgütler kullanmış. Bugün ne hale geldiği ortada. Yeşil, yine aynı’’ diye konuştu. İşadamı Sakıp Sabancı'nın parti başkanlarını ‘‘Padişah’’ veya ‘‘İmparator’’ olarak nitelendirdiğini, bunları halkın seçmediğini, atadıkları delegelerin işbaşına getirdiğini anlatan Öcalan, Akın Birdal gibi barış isteyenlerin ne hale geldiğinin görüldüğünü söyledi. Öcalan'ın görüşleri şöyle:

  Kürtler eritilerek yok edilecek mi, edilmeyecek mi sorusuna yanıt arıyorlar. 'Kürtler'e bir şey versek yarın çocukları daha çoğunu istemez mi?' diye endişeleniyorlar. Ne söylesek kabul etmiyorlar.

  Açık söylüyorum, kimliğimizi, Kürtler'in ulusal demokratik haklarını versinler, PKK'yı tümüyle lağvedelim. Başkanlık dahil tüm sıfatlarımı bırakmaya hazırım. PKK tümüyle biter.

  Biz Türkiye'nin zenginliği, aydınlığıyız. Demokrasiye, ekonomiye güç verelim. Pratiğimizi kanıtlayalım diyoruz. Onlar 'Apo'yu nasıl köşeye sıkıştırırız' düşüncesinde. İsrail'den silah almaya çalışıyorlar.

  Avrupa'daki ilerici kamuoyu, kuruluşlara AP'ye, diplomatlara da PKK'yı lağvetmeye hazır olduğumuzu söylüyorum. Onlara 'Kürt halkının haklarını güvenceye alın, PKK yok olsun. Türk Ordusu yine bölgede kalsın. Kürtler'i imhadan vazgeçsinler yeter' diyorum. Bunu yapmıyorlar. En gelişmiş demokrasinin olduğu İsveç bile GAP'tan, ihalelerden ne kadar pay alacağının hesabında. Norveç'in petrol boru hattı çıkarı var. Dürüst davranmıyorlar.

  Şırnak'ta ölen bir üsteğmenin cenazesinde, anaların ağladığını herkes gördü. Anaların gözyaşını dindirmek için bir şeyler yapsalar kıyamet mi kopar, 1 hafta ateş açmasalar ne olur? Şırnak'a 20 bin asker yığdılar, 5 gerilla öldü. Amaçlarına mı ulaştılar?

  ÇOCUK KAÇIRMAYA TEPKİ

  Bu arada, PKK'nın Kuzey Irak'ta militan kazanmak amacıyla çocuk kaçırma olaylarına karışması büyük tepkiye yol açtı. Kürt aileler, Süleymaniye Kenti'nde dağıttıkları bildirilerde, ‘‘Bizlerin, yüzlerce ailenin çocukları PKK tarafından kaçırılmıştır. Bu çocuklar, yaşlarına bakılmaksızın PKK'nın özel kamplarına veya çatışma bölgesine kız, erkek ayırımı yapılmadan gönderilmiştir’’ denildi. PKK'nın çatışma gediklerini kapatmak için çocukları kullanmak istediği ifade edilen bildiride, bölücü örgütün tutumunun insanlık dışı olduğu kaydedildi.

  PKK'nın iki ay önce İsveç'in Varmland bölgesinde yaşları 14-17 olan 40 çocuğu kaçırdığı ailelerin şikayeti üzerine ortaya çıkmıştı.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı