Gündem Haberleri

  Öcalan’la beraber afta bir sakınca yok

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  09.09.2013 - 01:03 | Son Güncelleme:

  Şemdinli davası hükümlüsü Astsubay Ali Kaya, Başbakan’a hitaben yazdığı mektupta, barış sürecini desteklediğini, Abdullah Öcalan ve PKK’lılarla birlikte bir aftan yararlanmakta da sakınca görmediğini belirterek, “Af, zaferin zekâtıdır. Dinimize göre de farzdır” diye konuştu.

  UMUT Kitabevi’nin bombalanmasının ardından yakalanıp hüküm yiyen ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın “Tanırım iyi çocuktur” dediği Astsubay Ali Kaya, cezaevinden Başbakan’a ‘Saygıdeğer Başbakanım’ diye başlayan 3 sayfalık mektup gönderdi. Kaya, bazı siyasi parti liderleri ve medya mensuplarının cezaevlerindeki komutanların barış sürecini desteklemedikleri, sürecin sonunda Öcalan dahil bütün PKK’lılara çıkarılması muhtemel aftan faydalanmak istemedikleri yorumlarına tepkisini dile getirmek için mektup yazdığını belirterek, özetle şunları söyledi: “PKK terör örgütünün silahlı eylemlere başladığı 1984’ten çözüm sürecinin başladığı tarihe kadar adeta düşük yoğunluklu bir savaş ortamında terörle mücadele için milyarlarca dolar para harcayan binlerce askerini ve güvenlik görevlisini şehit veren onbinlerce vatandaşının hayatını kaybettiği ‘devlet aklı’nın elde edemediği başarıyı bugün hükümetimiz tek bir kurşun atmadan, bir kuruş para harcamadan çözüm süreci sayesinde başarmış olmasını desteklememek vatanını ve milletini seven birisi için mümkün değildir. Ben de vatanını ve milletini seven birisi olarak ülkemin bölünmeyeceği, akan kanın duracağı anaların gözyaşlarının dineceği ve aziz şehitlerimizin ruhunun incinmeyeceği bu çözüm sürecinin başarılı olması eğer Abdullah Öcalan dahil bütün PKK’lıların affedilmesi olacaksa bu amaçla yapılacak yasal düzenlemeleri destekliyorum. Ayrıca aynı terör örgütü ile mücadele kapsamında ceza almış bir güvenlik görevlisi olarak, bu yasal düzenlemeden faydalanmakta sakınca görmüyorum.

  HELALLEŞME DEVRİ

  Saygıdeğer Başbakanım, peygamber efendimiz Hz Muhammed (S.A.V) ‘Af zaferin zekatıdır’ buyurmuşlardır. Barış süreci sonuçlandığında devletimiz, hükümetimiz sayesinde büyük bir zafer kazanacaktır. Büyük Türk devleti bu zafer karşısında zekatını verecek inanç ve güce sahiptir. Kaldı ki zekat yüce dinimizde sünnet değil, farzdır. Sizin de sık sık belirtmiş olduğunuz gibi devir hesaplaşma devri değil helalleşme devridir. İnanıyorum ki, sayenizde ülkemize barış ve huzur gelecek cezaevlerimizde bulunan bütün mahkumları da kapsayacak şekilde temiz bir sayfa açılacaktır. PKK terör örgütü ile uzun yıllar mücadele etmiş bu uğurda maddi ve manevi çok acılar çekmiş ve halen bedel ödeyen birisi olarak devletimizin ve hükümetimizin başlatmış olduğu çözüm sürecini desteklememem mümkün değildir. Çünkü çözüm sürecinin başlamış olduğu tarihten itibaren bölgede terör örgütünün gerçekleştirdiği silahlı eylem yoktur. Hiçbir askerimiz, güvenlik görevlimiz ve vatandaşımız şehit olmamıştır. Çözüm sürecini sahiplenen Kürt vatandaşlarımızın devlete olan bağlılığı ve güveni artmıştır.

  Konumum itibarı ile cezaevinde bulunan bütün komutanlar adına görüş bildirerek açıklama yapmam imkansızdır. Ancak, 5 yıldır cezaevinde hükümlü olan bir komutan olarak şahsım adına bu açıklamaları şiddetle kınayarak reddediyorum. Sırf makam ve mevkilerini kaybetmek istemeyen sözkonusu şahısların devletin ve milletin huzuru için hükümetin çok ciddi risk alarak başlatmış olduğu bu kutsal süreci baltalamak amacıyla biz tutuklu komutanlar üzerinden kamuoyunu kışkırtmaya yönelik izledikleri politikayı da vicdani ve ahlaki bulmuyorum.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı