Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Öcalan, İtalya'ya sığınma için Kuveyt'te bekliyor

  Hürriyet Haber
  27.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 27.01.1999 - 00:01

  İtalyan özel haber ajansı Velino, Abdullah Öcalan'ın 4 gündür Kuveyt'te olduğunu iddia etti. Özel ajans Velino, İtalya'nın bölücübaşına psikolojik baskı yaparak ayrılmaya ikna ettiğini bildirdi.

  İtalya'nın önde gelen gazetelerinden Il Giornale, ‘‘Öcalan Kuveyt'te... Hükümet yalan söylüyor’’ başlığı altında yayınladığı haberde, Velino Haber Ajansı Genel Müdürü Lino Jannuzzi'nin, ‘Öcalan’a psikolojik baskı yapıp onu buradan ayrılmaya razı ettiler. İtalyan hükümeti, siyasi sığınma hakkı verinceye kadar onu bir başka ülkede bekletmek istedi'' yolundaki sözlerine yer verdi.

  ABD GÖZ YUMDU

  Jannuzzi, terör örgütünün başına, masraflarının İtalyan Gizli Servisi tarafından karşılanan özel uçakla eşlik edildiğini iddia ederek, ABD'nin de buna göz yumduğunu ileri sürdü.

  ABD ile İtalyan Askeri Gizli Servisi SİSMİ'nin Başkanı Gianfvorco Battelli arasında bir görüşme yapıldığını da belirten Jannuzzi, ‘‘Görüşmeler, SİSMİ ile Öcalan arasında, ayrıca SİSMİ, Kuveyt ve ABD arasında oldu. Savunma Bakanı Carlo Scognamiglio ve Dışişleri Bakanı Lamberto Dini de gelişmeleri adım adım izlediler. Öcalan'ın gönderilmesi için ilk olarak Libya denendi, ama Libya bunu reddetti’’ dedi.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı